Valerius, Bertha (1824 - 1895) [sv]

Valerius, Bertha (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Bertha Valerius, 1824-1895, arbetade till en början hemma men inrättade senare en egen ateljé, först på Mäster Samuelsgatan i Stockholm 1863-1867, sedan på Brunkebergs torg, 1867-1872. Hon var en av de första kvinnorna i fotobranschen och den första kvinnan att bli kunglig porträttleverantör 1864. Vid den stora konst- och industriutställningen i Kungsträdgården 1866 belönades hon med hedersdiplom. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
16/10/2017 11:09:50
06/08/2022 02:03:00
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/d039f7ac-bf71-45e8-93aa-f26929c1b079 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Valerius, Bertha
Swedish

First name
Bertha
Swedish

Last name
Valerius
Swedish

Alternative name
Valerius, Valeria Aurora Berta
Swedish

Description
Bertha Valerius, 1824-1895, arbetade till en början hemma men inrättade senare en egen ateljé, först på Mäster Samuelsgatan i Stockholm 1863-1867, sedan på Brunkebergs torg, 1867-1872. Hon var en av de första kvinnorna i fotobranschen och den första kvinnan att bli kunglig porträttleverantör 1864. Vid den stora konst- och industriutställningen i Kungsträdgården 1866 belönades hon med hedersdiplom.
Swedish

Birth
21/06/1824 , , Stockholm, Stockholms kommun [sv]

-Time
21/06/1824
-Place reference
, , Stockholm, Stockholms kommun [sv]
--Place (text)
Stockholm, Stockholms kommun
Swedish
Death
1895
Källa Stockholms stadsmuseum

-Time
1895
-Dating comment
Källa Stockholms stadsmuseum
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Porträttmålarinnaf. 1824 i Stockholm (Stockholms stad)År 1890, ogift kvinna, ensam i familjen.

Swedish

Occupation
Photographer , , Stockholm, Stockholms kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Stockholm, Stockholms kommun [sv]
--Place (text)
Stockholm, Stockholms kommun
Swedish
Residence
, , Karduansmakaregatan 14, Klara Strandgata 4,2a, Kv.Snäckan 3, Stockholm, Stockholms kommun [sv] 1878 1882

-Place reference
, , Karduansmakaregatan 14, Klara Strandgata 4,2a, Kv.Snäckan 3, Stockholm, Stockholms kommun [sv]

--Place (text)
Karduansmakaregatan 14, Klara Strandgata 4,2a, Kv.Snäckan 3, Stockholm, Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1878 1882
--Earliest time
1878
--Latest time
1882
Has works/objects at
-Organization/collection
-Organization/collection
Reference
Fotografen finns representerad i Kungl. bibliotekets porträttfotografregister.
Swedish

Sveriges befolkning 1890. Rotemansarkivet, ÖÄ, Stockholms stadsarkiv.
Swedish

ÖÄ,Rotemansarkivet, Stockholmsstadsarkiv (Huvudkälla)
Swedish

NFR
5365

-Id
5365
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593735

-Id
021035593735
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish