Almqvist, Salfon (1880 - 1975) [sv]

Almqvist, Salfon (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/01/2015 20:51:37
24/08/2019 01:56:47
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/cfe4613c-e8e3-472e-9c29-5b79fb09c5fe | RDF/XML | JSON-LD
Name
Almqvist, Salfon
Swedish

First name
Salfon Jonatan
Swedish

Last name
Almqvist
Swedish

Alternative name
Almquist, Salfon
Swedish

Birth
19.08.1880 Jonstorps församling, Skåne län

-Time
19.08.1880
-Place reference
Jonstorps församling, Skåne län

--Place (text)
Jonstorps församling, Skåne län
Swedish
Death
02.05.1975

-Time
02.05.1975
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Salfon Jonatan Almquist föddes i Jonstorp i Skåne. Efter att ha slutat skolan började han sin fotografiska bana hos Julius Gellberg i Ängelholm och praktiserade på olika ställen i Sverige, Tyskland, Danmark, England och Frankrike. År 1904 öppnade han en ateljé i Helsingborg och blev innehavare av Firma S. Almqvist som etablerades den 1 september 1904. År 1907 utvidgade han rörelsen med tillverkning av fotografiska reproduktioner av konstverk. Detta ledde till att han 1917 startade en rotationsanstalt för maskinmässig framställning av vykort, som hade vuxit till en stor omfattning.

År 1922 startade Almquist Helsingborgs första klichéanstalt och samma år blev han kronprinsens hovfotograf.

Swedish

Occupation
Photographer 1904 Sundstorget 5, Helsingborgs kommun
ca 1904

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1904

--Earliest time
1904
-Dating comment
ca 1904
Swedish

-Place reference
Sundstorget 5, Helsingborgs kommun

--Place (text)
Sundstorget 5, Helsingborgs kommun
Swedish
Reference
Förteckning öfver Sveriges fotografer, 1911
Swedish

Kungl. bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Svensk fotografisk tidning, nr. 237 september 1930
Swedish

Sveriges befolkning 1900
Swedish

Sveriges dödbok 1947-2006
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911. (Publikation)
Swedish
Alternative id
NFR: 4659

-Id
4659
-System
NFR
DigitaltMuseum: 021035591409

-Id
021035591409
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish