Dahllöf, Waldemar (1844 - 1935) [no]

Other languages: Dahllöf, Waldemar (norwegian bokmål), Dahllöf, Waldemar (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/05/2024 11:43:17
08/06/2024 05:55:45
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/cdf943af-5666-45ee-99ec-a9f1ad16b809 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Dahllöf, Waldemar
Norwegian bokmål

Dahllöf, Waldemar
Swedish

First name
Waldemar
Norwegian bokmål

Waldemar
Swedish

Last name
Dahllöf
Norwegian bokmål

Dahllöf
Swedish

Alternative name
Dahllöf, Wilhelm Waldemar
Swedish

Birth
1844 , , Vänersborgs kommun, Västra Götalands län [sv],

-Time
1844
-Place reference
, , Vänersborgs kommun, Västra Götalands län [sv],
--Place (text)
Vänersborgs kommun, Västra Götalands län
Swedish
Death
15/07/1935

-Time
15/07/1935
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Biography

Grundade firman Wald. Dahllöf tillsammans med Alfred Johansson år 1868 i Göteborg. Firman delades 1874 och Waldemar Dahllöf fortsatte verksamheten i Göteborg medan Alfred Johansson (senare Dahllöf) år 1875 etablerade firma i Stockholm under namnet Wald. Dahllöf & Co.

Swedish

Occupation
Photographer , , Västra Götalands län [sv],

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Västra Götalands län [sv],
--Place (text)
Västra Götalands län
Swedish
Photographer , , Göteborgs kommun [sv],

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Göteborgs kommun [sv],
--Place (text)
Göteborgs kommun
Swedish
Photographer , , Sprängkullen vid Haga kyrka; Ö. Hamngatan 18; Kronhusgatan 12; Drottninggatan 58; Kristinelundsgatan 16; Lorensbergsgatan No 83/Lorensbergsgatan 8, Göteborgs kommun [sv],

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Sprängkullen vid Haga kyrka; Ö. Hamngatan 18; Kronhusgatan 12; Drottninggatan 58; Kristinelundsgatan 16; Lorensbergsgatan No 83/Lorensbergsgatan 8, Göteborgs kommun [sv],
--Place (text)
Sprängkullen vid Haga kyrka; Ö. Hamngatan 18; Kronhusgatan 12; Drottninggatan 58; Kristinelundsgatan 16; Lorensbergsgatan No 83/Lorensbergsgatan 8, Göteborgs kommun
Swedish
Photographer , , Uddevalla kommun [sv],

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Uddevalla kommun [sv],
--Place (text)
Uddevalla kommun
Swedish
Photographer , , Trollhättans kommun [sv],

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Trollhättans kommun [sv],
--Place (text)
Trollhättans kommun
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
-Organization/collection
-Organization/collection
-Organization/collection
-Organization/collection
-Organization/collection
-Organization/collection
Norwegian bokmål
-Organization/collection
-Organization/collection
-Organization/collection
Reference
Sveriges befolkning 1890 (Huvudkälla)
Swedish

NFR
5166

-Id
5166
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591996

-Id
021035591996
-System
DigitaltMuseum
Nasjonalmuseet ID
DAD4A29A-949E-407A-B1D5-208FDDE19062

-Id
DAD4A29A-949E-407A-B1D5-208FDDE19062
-System
Nasjonalmuseet ID
Editorial note
Fotografen finns representerad i Nordiska museets arkiv. Arkivet är oförtecknat.



Enligt Bernhard Johanssons register: Trollhättan daterat foto från 1871, foto från omkr. 1860, Göteborg Sprängkullen vid Haga kyrka foton från omkr. 1870, Ö. Hamngatan 18 daterade foton från 1869-1880, Kristinelundsgatan 16 daterat foto från 1883, Lorensbergsgatan No 83/Lorensbergsgatan 8, mellan Kungsavenyen och gamla alllén foton från omkr. 1880, Uddevalla f.d. Josefina Rydholm daterat foto från 1885.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish