Berns, Albin (1866 - 1929) [sv]

Berns, Albin (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/05/2016 08:44:09
15/02/2020 03:02:24
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/ccc63263-d293-4370-bb9a-b042ef970d26 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Berns, Albin
Swedish

First name
Albin Julius
Swedish

Last name
Berns
Swedish

Alternative name
Olsson Berns, Albin Julius
Swedish

Birth
08.07.1866 Bärfendal, Munkedals kommun, Västra Götalands län

-Time
08.07.1866
-Place reference
Bärfendal, Munkedals kommun, Västra Götalands län
--Place (text)
Bärfendal, Munkedals kommun, Västra Götalands län
Swedish
Death
23.02.1929 Uddevalla, Uddevalla kommun, Västra Götalands län

-Time
23.02.1929
-Place reference
Uddevalla, Uddevalla kommun, Västra Götalands län
--Place (text)
Uddevalla, Uddevalla kommun, Västra Götalands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Albin Berns (1866-1929) föddes i Bärfendal. Han kom som pojke till Christiania (Oslo) i Norge och ville bli dekorationsmålare, men övergick snart till fotografi. Han gick en kurs i Lysekil och en komplettering hos Nyblin i Kristiania och Mathias Hansen i Stockholm. Berns var innehavare av Firma A. Berns, som etablerades den 15 oktober 1887. Han etablerade sig år 1891 i Lilla Edet. Berns arbetade som 'regementsfotograf' på Backamo, tills de flyttade till Uddevalla och Berns flyttade med.

Berns gick med i Svenska Fotografernas Förbund år 1895. Han deltog på möten i Västra kretsen och fick där ett slaganfall som ledde till att han avled.

Swedish

Occupation
Photographer Gravarne, Kungshamns socken, Sotenäs kommun, Västra Götalands län. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Gravarne, Kungshamns socken, Sotenäs kommun, Västra Götalands län. Filial
--Place (text)
Gravarne, Kungshamns socken, Sotenäs kommun, Västra Götalands län. Filial
Swedish
Photographer Bärfendal, Munkedals kommun, Västra Götalands län. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Bärfendal, Munkedals kommun, Västra Götalands län. Filial
--Place (text)
Bärfendal, Munkedals kommun, Västra Götalands län. Filial
Swedish
Photographer Backamo, Grinneröds socken, Uddevalla kommun, Västra Götalands län. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Backamo, Grinneröds socken, Uddevalla kommun, Västra Götalands län. Filial
--Place (text)
Backamo, Grinneröds socken, Uddevalla kommun, Västra Götalands län. Filial
Swedish
Photographer 1891? Lilla Edet, Fuxerna socken, Lilla Edets kommun, Västra Götalands län
ca 1891

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1891?

--Earliest time
1891?
-Dating comment
ca 1891
Swedish

-Place reference
Lilla Edet, Fuxerna socken, Lilla Edets kommun, Västra Götalands län
--Place (text)
Lilla Edet, Fuxerna socken, Lilla Edets kommun, Västra Götalands län
Swedish
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Kungl. Bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Svensk Fotografisk Tidskrift, nr. 187 juli 1926 och nr. 219 mars 1929
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1899 och 1911
Swedish
NFR
4832

-Id
4832
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591725

-Id
021035591725
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johansons fotografregister: Lilla Edet daterade foton från 1903-1907, Backamon daterade foton från 1903-1909, Bärfendal daterat foto från 1903, Gravarne daterat foto från 1903, Uddevalla daterade foton från 1918, 1921, 1928.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish