Description
Maj Bock (född Albinsson), född 1890, död 1959, professorska. Änka efter professor Sixten Bock. 2 föremål från Japan och Söderhavet, överlämnade som gåva av fru Bocks sterbhus, inv. 59.5. /US [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:25:57
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/cbfb38f3-2798-43d9-bb47-989f6288fa9f | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bock, Maj
Swedish

First name
Frida Maj
Swedish

Last name
Bock
Swedish

Alternative name
Albinsson, Maj
Swedish

Title
professorska

-Title
professorska
Swedish
Description
Maj Bock (född Albinsson), född 1890, död 1959, professorska. Änka efter professor Sixten Bock. 2 föremål från Japan och Söderhavet, överlämnade som gåva av fru Bocks sterbhus, inv. 59.5. /US
Swedish

Birth
1890

-Time
1890
Death
1959

-Time
1959
Biography

Maj Bock (född Albinsson), född 1890, död 1959, professorska. Änka efter professor Sixten Bock. 2 föremål från Japan och Söderhavet, överlämnade som gåva av fru Bocks sterbhus, inv. 59.5. /US

Swedish

Carlotta-SMVK
1015783

-Id
1015783
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037460992
-Id
021037460992
-System
DigitaltMuseum