Cederholm, Märta (1870 - 1939) [sv]

Cederholm, Märta (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Märta Cederholm (1870-1939) var verksam som porträttfotograf i Filipstad, med Märtha Cederholms Atelier. Hon var dotter till fotograferna Gustaf och Augusta Ahlström. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
01/11/2016 10:17:24
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/cb57c529-3009-4c34-9480-2ab89fddbbc0 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Cederholm, Märta
Swedish

First name
Märta Augusta
Swedish

Last name
Cederholm
Swedish

Alternative name
Cederholm, Märtha
Swedish

Other name
Ahlström, Märta [sv] - Flicknamn [sv]

-Name
Ahlström, Märta
Swedish

-Specified
Flicknamn
Swedish
Description
Märta Cederholm (1870-1939) var verksam som porträttfotograf i Filipstad, med Märtha Cederholms Atelier. Hon var dotter till fotograferna Gustaf och Augusta Ahlström.
Swedish

Birth
12/10/1870 , , Söderbärke församling, Smedjebackens kommun, Dalarnas län [sv]

-Time
12/10/1870
-Place reference
, , Söderbärke församling, Smedjebackens kommun, Dalarnas län [sv]
--Place (text)
Söderbärke församling, Smedjebackens kommun, Dalarnas län
Swedish
Death
05/01/1939 , , Stg 852, Filipstad, Filipstads kommun, Värmlands län [sv]

-Time
05/01/1939
-Place reference
, , Stg 852, Filipstad, Filipstads kommun, Värmlands län [sv]
--Place (text)
Stg 852, Filipstad, Filipstads kommun, Värmlands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Märta Cederholm (1870-1939) var verksam som porträttfotograf i Filipstad, med Märtha Cederholms Atelier. Hon var dotter till fotograferna Gustaf och Augusta Ahlström.

Swedish

Occupation
Photographer 1901 1912? , , Filipstad, Filipstads kommun, Värmlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1901 1912?

--Earliest time
1901
--Latest time
1912?
-Place reference
, , Filipstad, Filipstads kommun, Värmlands län [sv]
--Place (text)
Filipstad, Filipstads kommun, Värmlands län
Swedish
Residence
, , Norbergs kommun, Västmanlands län [sv]

-Place reference
, , Norbergs kommun, Västmanlands län [sv]
--Place (text)
Norbergs kommun, Västmanlands län
Swedish
, , Gävle kommun, Gävleborgs län [sv] 1891

-Place reference
, , Gävle kommun, Gävleborgs län [sv]

--Place (text)
Gävle kommun, Gävleborgs län
Swedish
-Timespan
1891
--Earliest time
1891
, , Orsa kommun, Dalarnas län [sv] 1895

-Place reference
, , Orsa kommun, Dalarnas län [sv]

--Place (text)
Orsa kommun, Dalarnas län
Swedish
-Timespan
1895
--Earliest time
1895
Reference
Förteckning över svenska fotografer. 1911
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

Värmländsk kultur, 2008/3-4
Swedish

NFR
5574

-Id
5574
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591947

-Id
021035591947
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: Filipstad foto från omkr. 1900.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13
Aktuell person är en dubblettpost. Se: Ahlström, Märtha (1870 - 1939).

Swedish