Verner, Selma (1874 - 1953) [sv]

Other languages: Verner, Selma (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
19/03/2024 21:53:24
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/ca6bc79b-9da1-45b3-8ede-d83ca61804ff | RDF/XML | JSON-LD
Name
Verner, Selma
Swedish

First name
Selma Elisabet
Swedish

Last name
Verner
Swedish

Alternative name
Werner, Selma
Swedish

Other name
Lundstedt, Selma [sv] -

-Name
Lundstedt, Selma
Swedish

-Specified
Namn som gift
Swedish
Birth
15/08/1874 , , Vetlanda, Vetlanda kommun, Jönköpings län [sv],

-Time
15/08/1874
-Place reference
, , Vetlanda, Vetlanda kommun, Jönköpings län [sv],
--Place (text)
Vetlanda, Vetlanda kommun, Jönköpings län
Swedish
Death
29/05/1953 , , Stora Nygatan 28, Storkyrkoförsamlingen, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län [sv],

-Time
29/05/1953
-Place reference
, , Stora Nygatan 28, Storkyrkoförsamlingen, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län [sv],
--Place (text)
Stora Nygatan 28, Storkyrkoförsamlingen, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Enligt källorna inflyttade Selma Elisabet från Vetlanda som fotograf till Motala den 6 februari 1903. Hon bosatte sig hos fotografen Ester Grönberg i gården 1:2,3. Redan den 27 maj året därpå flyttade hon tillbaka till Vetlanda. Hennes verksamhet i Motala torde således varit blygsam.

Swedish

Occupation
Photographer 1903 1904 , , 1:2,3, Motala, Motala kommun, Östergötlands län [sv],

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk

-Timespan
1903 1904

--Earliest time
1903
--Latest time
1904
-Place reference
, , 1:2,3, Motala, Motala kommun, Östergötlands län [sv],
--Place (text)
1:2,3, Motala, Motala kommun, Östergötlands län
Swedish
Reference
Kyrkoarkiv över Motala stad
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

NFR
7416

-Id
7416
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593737

-Id
021035593737
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish