Asp, Edward (1862 - 1919) [sv]

Asp, Edward (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Edward Asp (1862-1919) var verksam som fotograf i Tärendö i Västerbotten. Ateljéfotografier finns från Tärendö med fotografens namn. Registrerad som folkskollärare i Sveriges befolkning 1900 med bostadsort Tärendö. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
Last changed
13/02/2020 14:57:50
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/ca28efc4-ddc1-44c6-952a-2af29b3f3463 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Asp, Edward
Swedish

First name
Knut Edward
Swedish

Last name
Asp
Swedish

Alternative name
Asp, Edvard
Swedish

Description
Edward Asp (1862-1919) var verksam som fotograf i Tärendö i Västerbotten. Ateljéfotografier finns från Tärendö med fotografens namn. Registrerad som folkskollärare i Sveriges befolkning 1900 med bostadsort Tärendö.
Swedish

Birth
02/11/1862 Övertorneå kommun (Kommun) [sv], , Övertorneå församling, Norrbottens län, Västerbotten [sv]

-Time
02/11/1862
-Place reference
Övertorneå kommun (Kommun) [sv], , Övertorneå församling, Norrbottens län, Västerbotten [sv]
--Place (text)
Övertorneå församling, Norrbottens län, Västerbotten
Swedish
Death
12/05/1919 Tärendö församling (Församling) [sv], , Folkskolan, Tärendö, Pajala kommun, Norrbottens län, Västerbotten [sv]

-Time
12/05/1919
-Place reference
Tärendö församling (Församling) [sv], , Folkskolan, Tärendö, Pajala kommun, Norrbottens län, Västerbotten [sv]
--Place (text)
Folkskolan, Tärendö, Pajala kommun, Norrbottens län, Västerbotten
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

Edward Asp (1862-1919) var verksam som fotograf i Tärendö i Västerbotten. Ateljéfotografier finns från Tärendö med fotografens namn. Registrerad som folkskollärare i Sveriges befolkning 1900 med bostadsort Tärendö.

Swedish

Occupation
Photographer Pajala (Kommun) [sv], , Tärendö i Tärendö socken, Pajala kommun, Norrbottens län, Västerbotten [sv]
Runt sekelskiftet 1900

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Dating comment
Runt sekelskiftet 1900
Swedish

-Place reference
Pajala (Kommun) [sv], , Tärendö i Tärendö socken, Pajala kommun, Norrbottens län, Västerbotten [sv]
--Place
Swedish

--Place (text)
Tärendö i Tärendö socken, Pajala kommun, Norrbottens län, Västerbotten
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Sveriges Släktforskarförbund / Rötter
Swedish

Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

DigitaltMuseum
021037038715
-Id
021037038715
-System
DigitaltMuseum