Lindhe, Werner (1863 - 1942) [sv]

Lindhe, Werner (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Werner Lindhe (1863-1942) var Innehavare av fotograffirma Werner Lindhe i Lidköping, med filialer i Skara, Axvall och Götene. Han var också verksam i Örebro och i Trollhättan. Werner LIndhe var Kunglig hovfotograf. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
10/10/2016 08:05:21
16/01/2021 03:24:17
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/c97441ac-0832-45c6-bd92-01e8fd38a57e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Lindhe, Werner
Swedish

First name
Karl Werner
Swedish

Last name
Lindhe
Swedish

Alternative name
Lindhe, Verner
Swedish

Lindhé, Werner
Swedish

Description
Werner Lindhe (1863-1942) var Innehavare av fotograffirma Werner Lindhe i Lidköping, med filialer i Skara, Axvall och Götene. Han var också verksam i Örebro och i Trollhättan. Werner LIndhe var Kunglig hovfotograf.
Swedish

Birth
30/08/1863 Sandhem. Mullsjö kommun, Jönköpings län

-Time
30/08/1863
-Place reference
Sandhem. Mullsjö kommun, Jönköpings län
--Place (text)
Sandhem. Mullsjö kommun, Jönköpings län
Swedish
Death
26/11/1942 Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län

-Time
26/11/1942
-Place reference
Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län
--Place (text)
Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Werner Lindhe var Innehavare av fotograffirma Werner Lindhe etablerad den 1 oktober 1887 i Lidköping.
Filialer i Skara, Axvall, Götene. 1891-1892 ansvarade han för fotografen Eric Bergquists ateljé i Örebro, då under namnformen Werner Lindhé. Efter tiden i Örebro var han verksam i Trollhättan.

Werner LIndhe var Kunglig hovfotograf.

Swedish

Sibling of
Related to
Bergquist, Eric (1855 - 1906) [sv] Ansvarade för Eric Bergquists ateljé i Örebro 1891 1992

-Other actor
-Specification
Ansvarade för Eric Bergquists ateljé i Örebro
Swedish

-Timespan
1891 1992
--Earliest time
1891
--Latest time
1992
Falkengren, Uno (1889 - 1964) [sv] Elev till Werner Lindhe i Lidköping.

-Other actor
-Specification
Elev till Werner Lindhe i Lidköping.
Swedish
Occupation
Photographer Götene, Götene kommun, Västra Götalands län. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Götene, Götene kommun, Västra Götalands län. Filial
--Place (text)
Götene, Götene kommun, Västra Götalands län. Filial
Swedish
Photographer Stenportsgatan 55, Nya stadens torg, Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Stenportsgatan 55, Nya stadens torg, Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län
--Place (text)
Stenportsgatan 55, Nya stadens torg, Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län
Swedish
Photographer Jernvägshotellet, Skara, Skara kommun, Västra Götalands län. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Jernvägshotellet, Skara, Skara kommun, Västra Götalands län. Filial
--Place (text)
Jernvägshotellet, Skara, Skara kommun, Västra Götalands län. Filial
Swedish
Photographer Axvall, Norra Ving socken, Skara kommun, Västra Götalands län. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Axvall, Norra Ving socken, Skara kommun, Västra Götalands län. Filial
--Place (text)
Axvall, Norra Ving socken, Skara kommun, Västra Götalands län. Filial
Swedish
Photographer 1891 1892 Köpmangatan 21, Örebro, Örebro kommun, Örebro län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1891 1892

--Earliest time
1891
--Latest time
1892
-Place reference
Köpmangatan 21, Örebro, Örebro kommun, Örebro län
--Place (text)
Köpmangatan 21, Örebro, Örebro kommun, Örebro län
Swedish
Photographer 1892 Trollhättans kommun, Västra Götalands län. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1892

--Earliest time
1892
-Place reference
Trollhättans kommun, Västra Götalands län. Filial
--Place (text)
Trollhättans kommun, Västra Götalands län. Filial
Swedish
Appointment
Kunglig hovfotograf

-Appointment
Kunglig hovfotograf
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Förteckning över svenska fotografer. 1899 och 1911
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911
Swedish
NFR
4723

-Id
4723
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593070

-Id
021035593070
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johansons fotografregister: I Porträttfynd finns fotografier från Lidköping, Skara, Götene och Axvall från perioden 1890-1925 identifierade.



Fotografierna har i många fall ett präglat årtal i den nedre högra kanten av bilden.Fotografen finns representerad i Kungl. bibliotekets porträttfotografregister.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish