Dahlberg, Lydia (1866 - 1936) [sv]

Dahlberg, Lydia (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Lydia Dahlberg (1866-1936) etablerade fotofirma i Örnsköldsvik 1884. Firman övertogs av Betty Nilsson den 1 november 1897. Lydia Dahlberg var också verksam som fotograf i Boden. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
10/04/2018 16:08:51
23/10/2021 03:12:31
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/c769f37e-6297-4d55-a29a-49ee84bb89c9 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Dahlberg, Lydia
Swedish

First name
Lydia Johanna
Swedish

Last name
Dahlberg
Swedish

Other name
Byström, Lydia [sv] - Namn som gift [sv]

-Name
Byström, Lydia
Swedish

-Specified
Namn som gift
Swedish
Description
Lydia Dahlberg (1866-1936) etablerade fotofirma i Örnsköldsvik 1884. Firman övertogs av Betty Nilsson den 1 november 1897. Lydia Dahlberg var också verksam som fotograf i Boden.
Swedish

Birth
26/08/1866 , , Själevads församling, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län, Ångermanland [sv]

-Time
26/08/1866
-Place reference
, , Själevads församling, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län, Ångermanland [sv]
--Place (text)
Själevads församling, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län, Ångermanland
Swedish
Death
10/04/1936 , , Örnsköldsvik, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län, Ångermanland [sv]

-Time
10/04/1936
-Place reference
, , Örnsköldsvik, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län, Ångermanland [sv]
--Place (text)
Örnsköldsvik, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län, Ångermanland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Lydia Dahlberg (1866-1936) etablerade fotofirma på Lasarettsgatan i Örnsköldsvik 1884. Firman övertogs av Betty Nilsson den 1 november 1897. Lydia Dahlberg var också verksam som fotograf i Boden, cirka 1903-1906.

Swedish

Lydia Dahlbergs fotofirma i Örnsköldsvik övertogs av Betty Nilsson den 1 november 1897.

-Other actor
-Description
Lydia Dahlbergs fotofirma i Örnsköldsvik övertogs av Betty Nilsson den 1 november 1897.
Swedish
Occupation
Photographer , , Lasarettsgatan, Örnsköldsvik, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län, Ångermanland [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Lasarettsgatan, Örnsköldsvik, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län, Ångermanland [sv]
--Place (text)
Lasarettsgatan, Örnsköldsvik, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län, Ångermanland
Swedish
Photographer , , Bodens kommun, Norrbottens län, Västerbotten [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Bodens kommun, Norrbottens län, Västerbotten [sv]
--Place (text)
Bodens kommun, Norrbottens län, Västerbotten
Swedish
Residence
, , Bodens kommun, Norrbottens län, Västerbotten [sv] 1903 1906?

-Place reference
, , Bodens kommun, Norrbottens län, Västerbotten [sv]

--Place (text)
Bodens kommun, Norrbottens län, Västerbotten
Swedish
-Timespan
1903 1906?
--Earliest time
1903
--Latest time
1906?
, , Örnsköldsvik, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län, Ångermanland [sv] 1906?

-Place reference
, , Örnsköldsvik, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län, Ångermanland [sv]

--Place (text)
Örnsköldsvik, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län, Ångermanland
Swedish
-Timespan
1906?
--Earliest time
1906?
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Förteckning över Sveriges fotogafer. 1899
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

Sveriges släktforskarförbund / Rötter / Porträttfynd
Swedish

-Text
Yrkesfotografer i Örnsköldsvik 1861-1997. 1997.
Swedish
NFR
5518

-Id
5518
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591982

-Id
021035591982
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: Önsköldsvik utan angiven adress daterat foto från 1898.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish