Posse, Christer (1858 - 1886) [sv]

Posse, Christer (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Christer Posse, född 4 december 1858, död 2 augusti 1886, greve och ingenjör. Han avreste till Kongo 1883 och kom till Vivi vid Kongo-floden 1 april 1884. [sv]
Life role
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:48:31
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/c6f6c8a3-64bb-4379-b8a6-04d026591b15 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Posse, Christer
Swedish

First name
Christer
Swedish

Last name
Posse
Swedish

Alternative name
Krister
Swedish

Title
greve

-Title
greve
Swedish
ingenjör

-Title
ingenjör
Swedish
Description
Christer Posse, född 4 december 1858, död 2 augusti 1886, greve och ingenjör. Han avreste till Kongo 1883 och kom till Vivi vid Kongo-floden 1 april 1884.
Swedish

Birth
04/12/1858

-Time
04/12/1858
Death
02/08/1886

-Time
02/08/1886
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk

Biography

Christer Posse, född 4 december 1858, död 2 augusti 1886, greve och ingenjör. Han avreste till Kongo 1883 och kom till Vivi vid Kongo-floden 1 april 1884. Vivi hade grundats av Henry Morgan Stanley 1879. Posse blev chef för posten Nua Mpozo (M´pozo) som låg på den södra flodstranden mitt emot Vivi. (Tell 2005:17) Bror till Arvid Posse. "Brodern Christer var tydligen lite av en äventyrare, som 1883 åkte ner till Afrika för att följa med en av den berömda Stanleys expeditioner. Tyvärr dog han där 1886, bara 27 år gammal, och begravdes där." (http://www.titanicnorden.com/folk/Lindstrom_Sigrid.html)

Swedish

Activity
, , Kongo-Kinshasa [1883-1886] [sv]

-Place reference
, , Kongo-Kinshasa [1883-1886] [sv]
--Place (text)
Kongo-Kinshasa [1883-1886]
Swedish
Residence
, , Sverige, Europa [sv]

-Place reference
, , Sverige, Europa [sv]
--Place (text)
Sverige, Europa
Swedish
Geografiskt namn [sv]
Vivi, M´pozo, Mpozo

-Heading
Geografiskt namn
Swedish

-Text
Vivi, M´pozo, Mpozo
Swedish
Reference
Tell, Per Erik, 2005. Detta fredliga uppdrag: om 522 svenskar i terrorns Kongo. Umeå: Hström Text & kultur.
Swedish

Carlotta-SMVK
2966641

-Id
2966641
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461949
-Id
021037461949
-System
DigitaltMuseum