Røvde, Andreas Elias (1872 - 1959) [no]

Røvde, Andreas Elias (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/01/2017 12:59:13
28/11/2020 04:31:52
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/c6d67aa2-d761-41a6-ba79-2b88a6c7b03e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Røvde, Andreas Elias
Norwegian bokmål

First name
Andreas Elias
Norwegian bokmål

Last name
Røvde
Norwegian bokmål

Alternative name
Rowde, Andreas Elias
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1872

-Time
1872
Death
1959

-Time
1959
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Født i Vanylven 26.03.1872, død 00.05.1959. Sønn av Hans Chr. R. og Dorthea Aareflot. Gift l) i 1899 med Amanda Johannessen (d. 1903), 2) i 1905 med Marie Baade, datter av Johan B. og Marie Eckhoff, 1 sønn, 5 døtre. I lære fra 1888 hos Muriaas, Aalesund, deretter fotograf på landsbygden en tid, et par år i Nordfjordeid, studieopphold i forskjellige byer. Overtok i 1901 "Atelier Thor" i Bergen (eiet det muligens sammen med Bjarne Jacobsen), solgte det i 1904. I 1905 startet han egen forretning i Store Markevei 13, senere i Smaastrandgd. 2. Flyttet så til Rosendal, hvor han startet forretning i 1909. I 1940 ble sønnen Johan Baade R. medeier.

Virkested:
1901-1909: Bergen
1909-1959: Rosendal
1890 ca-1900 ca: Nordfjordeid

Norwegian bokmål

-Other actor
Norwegian bokmål
Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Skorgevik, Kjell: Fotografer i Ålesund i glassplatenes tid, 1985
Sunnhordland 30.4.1986
Kvinnheringen 06.05.1987
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
2437

-Id
2437
-System
FR
DigitaltMuseum
021036008431

-Id
021036008431
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål