Abe, Fusajirō (1868 - 1937) [sv]

Other languages: Abe, Fusajirō (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Abe Fusajirō, född 11 februari 1867, Hikone, Omi-provinsen (Hikone City, Shiga Prefecture), död 12 maj 1937, affärsman, politiker och konstsamlare. [sv]
Life role
Dataset owner
Last changed
19/03/2024 21:05:14
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/c62db1ff-5d46-48b5-8152-b6aaa1c715d5 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Abe, Fusajirō
Swedish

First name
Fusajiro
Swedish

Last name
Abe
Swedish

Other name
Abe Fusajiro [sv] -

-Name
Abe Fusajiro
Swedish
Description
Abe Fusajirō, född 11 februari 1867, Hikone, Omi-provinsen (Hikone City, Shiga Prefecture), död 12 maj 1937, affärsman, politiker och konstsamlare.
Swedish

Birth
11/02/1868

-Time
11/02/1868
Death
12/05/1937

-Time
12/05/1937
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Biography

Abe Fusajirō, född 11 februari 1867, Hikone, Omi-provinsen (Hikone City, Shiga Prefecture), död 12 maj 1937, affärsman, politiker och konstsamlare.
Han var äldsta sonen till Kenzo Tsuji. Han adopterades av familjen Abe och etablerade en grenfamilj 1896. 1892 tog han examen från Keio University. Far till Kojiro. Hans samlingar återfinns bland annat i Osaka City Museum.

Swedish

Carlotta-SMVK
4429017

-Id
4429017
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
0210313265160
-Id
0210313265160
-System
DigitaltMuseum