Ander, Gustav Simon (1876 - 1961) [sv]

Ander, Gustav Simon (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Gustav Simon Ander (1876-1961) var verksam som fotograf i Lidköping och Axvall i Skara kommun i Västergötland. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/07/2020 09:11:29
26/09/2020 10:22:51
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/c5a6988d-e23d-46c8-9d01-d38a02133764 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ander, Gustav Simon
Swedish

First name
Gustav Simon
Swedish

Last name
Ander
Swedish

Alternative name
Ander, G. S.
Swedish

Ander, Gustaf Simeon
Swedish

Description
Gustav Simon Ander (1876-1961) var verksam som fotograf i Lidköping och Axvall i Skara kommun i Västergötland.
Swedish

Birth
08/03/1876 Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län

-Time
08/03/1876
-Place reference
Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län
--Place (text)
Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län
Swedish
Death
12/04/1961 Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län

-Time
12/04/1961
-Place reference
Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län
--Place (text)
Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Gustav Simon Ander (1876-1961) etablerade fotoateljé G. S. Ander i Lidköping 1894. Den kallades i början "Simon Anders atelje". Han hade en filial i Axvall i Skara kommun i Västergötland. Parallellt med verksamheten som fotograf var han teckningslärare vid Lidköpings Realskola (Elemetarläroverk) fram till 1941, och han hade studerat skulptur i Paris vid sekelskiftet 1900.

Swedish

Occupation
Photographer Axvall, Österplana socken, Götene kommun, Västra Götalands län. Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Axvall, Österplana socken, Götene kommun, Västra Götalands län. Filial
--Place (text)
Axvall, Österplana socken, Götene kommun, Västra Götalands län. Filial
Swedish
Photographer Stenpostsgaran 5, Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Stenpostsgaran 5, Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län
--Place (text)
Stenpostsgaran 5, Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län
Swedish
Photographer Filial, Axvall, Skara kommun, Västra Götalands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Filial, Axvall, Skara kommun, Västra Götalands län
--Place (text)
Filial, Axvall, Skara kommun, Västra Götalands län
Swedish
Residence
Stenportsgatan 5, Lidköping

-Place reference
Stenportsgatan 5, Lidköping
--Specified
Stenportsgatan 5, Lidköping
Swedish
Österplana (Socken) [sv] Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län 1900

-Place reference
Österplana (Socken) [sv] Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län

--Place
--Place (text)
Lidköping, Lidköpings kommun, Västra Götalands län
Swedish
-Timespan
1900
--Earliest time
1900
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Förteckning över svenska fotografer. 1899 och 1911
Swedish

Kungl. bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Sveriges befolkning 1900
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Databasen Carlotta: Ander, Gustav Simon
Swedish
NFR
5474

-Id
5474
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591425

-Id
021035591425
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johansson register: Lidköping utan angiven adress daterat foto från 1899, foto från omkr. 1910, Axvall foto från omkr. 1910, Kinnekulle foto från omkr. 1910.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish