Margareta (1889) [sv]

Margareta (swedish)

Fartyg ägda av Gustaf Erikson (Ålands sjöfartsmuseum) [sv]

Description
Fyrmastade barken Margareta ägdes av Gustaf Erikson från mars till maj år 1917. [sv]
Type of vessel
Dataset owner
Ålands sjöfartsmuseum (Museum) [sv] owns the information on this page
Last changed
07/01/2019 14:28:02
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/c3e32886-62aa-4e5a-8296-3442da174826 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Margareta
Swedish

Other name
Craigerne [sv] -

-Name
Craigerne
Swedish
Description
Fyrmastade barken Margareta ägdes av Gustaf Erikson från mars till maj år 1917.
Swedish

Technical description
Dödvikt 3.100 tons. Enkelbrammad med röjlar.
Swedish

Material
English

Norwegian bokmål

Swedish

Home port
Mariehamn (Kommun (Finland)) [sv], ,

-Place reference
Mariehamn (Kommun (Finland)) [sv], ,
Flag state

Norwegian bokmål

Swedish

Type of vessel
Norwegian bokmål

Swedish

History

Fyrmastade stålbarken Margareta byggdes år 1889 av Duncan & Co. i Glasgow. Gustaf Erikson köpte Margareta 6.3.1917 av en annan åländsk redare, August Troberg. För Gustaf Erikson blev detta en dålig affär. Under befäl av kapten Edvard Johansson sänktes Margareta redan den 17 maj nära sin engelska destinationsort. Den 20 maj kom besättningen iland i Bountry Castletown. Gustaf Erikson hade betalat 66/100 baserat på skutans pris 1,1 miljon mark. 5/100 hade han köpt året innan. Den engelska krigsriskförsäkringen motsvarade inte ens 1/3 av värdet.

Swedish

Measurement
Bruttotonnasje [no]: 1873 brutto registertonn (brt) [no]

-Value
1873
Nettotonnasje [no]: 1748 nettoregisterton [sv]

-Value
1748
Lengde [no]: 270´2 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
270´2
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish
Bredde [no]: 40´0 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
40´0
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish
Djupgående [sv]: 23´6 foot

-Measurement type
Swedish

-Value
23´6
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish
Built
1889
Byggt av Duncan & Co. i Glasgow

-Timespan
1889

--Earliest time
1889
-Dating comment
Byggt av Duncan & Co. i Glasgow
Swedish
Delivered
1889

-Time
1889
Wrecked
17/05/1917
Torpederad i Irländska sjön

-Time
17/05/1917
-Dating comment
Torpederad i Irländska sjön
Swedish
Actors
Redare [sv] Gustaf Erikson (Rederi) [sv] 06/03/1917 - 17/05/1917

-Role
Swedish

-Actor
-Timespan
06/03/1917 - 17/05/1917
--Earliest time
06/03/1917
--Latest time
17/05/1917
-Role
Swedish

-Actor
-Timespan
1910 - 06/03/1917
--Earliest time
1910
--Latest time
06/03/1917
Reference
Kåhre, Georg: Under Gustaf Eriksons Flagga (1948)
Swedish

DigitaltMuseum
021177787830
-Id
021177787830
-System
DigitaltMuseum