Eldledningsdetaljen [sv]

Eldledningsdetaljen (swedish)

Karlskrona - Byggnader (Statens maritima och transporthistoriska museer) [sv]

Dataset owner
Last changed
30/11/2018 09:52:10
22/01/2022 09:51:37
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/c3be78bd-0c6a-4c11-a60c-354657176143 | RDF/XML | JSON-LD | GeoJSON
Name
Eldledningsdetaljen
Swedish

Alternative name
Elektrisk verkstad och förråd
Swedish

Other name
345 [sv] -

-Name
345
Swedish

-Source
Fortifikationsverket.
Swedish
History

Denna östra längan uppfördes under 1730-talet och tillhör de äldsta delarna av Pjäsverkstaden.

Swedish

Located at
Trossø (øy (T.ISL)) [no], ,

-Place
Norwegian bokmål

Geodata
56.15663, 15.58753, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.15663
-Longitude (Easting)
15.58753
Is part of
Reference
Fortifikationsverket. K0018, Karlskrona Örlogshamn: Övergripande vårdprogram 2009-01-20. S. 80.
Swedish