Silvén-Garnert, Eva (1949 - ) [sv]

Silvén-Garnert, Eva (swedish)

Författarregister till Fataburen: Nordiska museets och Skansens årsbok (Nordiska museet) [sv]

Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Last changed
09/01/2020 15:01:55
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/c36432e0-6b5b-4694-99ee-b0ebc37a2a75 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Silvén-Garnert, Eva
Swedish

Last name
Silvén
Swedish

Alternative name
Silvén, Eva
Swedish

Birth
1949

-Time
1949
Life role

Intendent vid Nordiska museet (1996). Ursprungligt namn Silvén, senare namn Silvén-Garnert, därefter åter Silvén.


-Life role
Swedish


Finnish

-Biography

Intendent vid Nordiska museet (1996). Ursprungligt namn Silvén, senare namn Silvén-Garnert, därefter åter Silvén.

Swedish
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian