Osvald-Sirén, Rose (1893 - 1976) [sv]

Osvald-Sirén, Rose (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Rose Félice Charlotte Thérèse Osvald-Sirén (född Carbonel), född 8 januari 1893, Montauban, Frankrike, död 11 oktober, 1976, Farsta, lektor och författare. [sv]
Life role
Dataset owner
License
Open Data Commons Attribution License (ODC-BY) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
https://www.oclc.org/
Last changed
07/04/2021 09:36:31
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/c31f356a-2a83-453f-b86b-cdd06fce62be | RDF/XML | JSON-LD
Name
Osvald-Sirén, Rose
Swedish

First name
Rose
Swedish

Middle name
Carbonel
Swedish

Last name
Sirén
Swedish

Other name
Carbonel, Rose [sv] -

-Name
Carbonel, Rose
Swedish
Osvald-Sirén, Rose, 1893-1976 [sv] - Name form from the source VIAF

-Name
Osvald-Sirén, Rose, 1893-1976
Swedish

-Specified
Name form from the source VIAF
English

Navneform fra kilden VIAF
Norwegian bokmål

Namnform från källan VIAF
Swedish

Nimekuju allikast VIAF
Estonian

?Namnform från källan VIAF
Finnish

Namneform frå kjelda VIAF
Norwegian nynorsk
Sirén, Rose T. C. [sv] -

-Name
Sirén, Rose T. C.
Swedish
Title
Lektor

-Title
Lektor
Swedish
Description
Rose Félice Charlotte Thérèse Osvald-Sirén (född Carbonel), född 8 januari 1893, Montauban, Frankrike, död 11 oktober, 1976, Farsta, lektor och författare.
Swedish

Birth
08/01/1893

-Time
08/01/1893
Death
11/10/1976

-Time
11/10/1976
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Rose Félice Charlotte Thérèse Osvald-Sirén (född Carbonel), född 8 januari 1893, Montauban, Frankrike, död 11 oktober, 1976, Farsta, lektor och författare.
Rose var dotter till löjtnanten Pierre Carbonel och Zoé Thérèse Julie Terrin. Hon studerade vid Maison d’éducation de la Legion
d’Honneur, Saint-Denis, Off :töchter Inst. Wien och universiteten i Alger och Sorbonne (Paris). Hon tog en fil. kand. (license és lettres) vid Sorbonne. Hon gifte sig med Osvald Sirén i Paris 1925. Rose föreläste vid Stockholms borgarskola från 1931, Alliance francaise i och utanför Stockholm från 1933 och Franska institutet 1941-46. Hon var även kursledare vid Radiotjänst 1933-43, lektor i franska StHS 1933-43. Hon gjorde resor till Kina och Japan tillsammans med sin man 1929-30 och 1935-36. Hon har gett ut flera böcker: Av livets morgondrömmar (1937), Madame de Stael (1945), Paris, toujours Paris (1946).

Swedish

Web reference
-Text
Vem är Vem? Stor-Stockholm 1962
Swedish
-Text
Svenskt författarlexikon 1. 1900-1940 A-Ö
Swedish
Carlotta-SMVK
25111874

-Id
25111874
-System
Carlotta-SMVK
Editorial note
Imported from VIAF 07/04/2021 07:23:00
English

Importert fra VIAF 07.04.2021 07:23:00
Norwegian bokmål

Importerad från VIAF 2021-04-07 07:23:00
Swedish