Lidwall, Mivis (1856 - 1928) [sv]

Lidwall, Mivis (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
22/03/2016 20:31:52
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/b7f260b4-a8ba-44d6-8b04-0fec66f5d822 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Lidwall, Mivis
Swedish

First name
Mivis
Swedish

Last name
Lidwall
Swedish

Alternative name
Lidvall, Maria Gustava Lovisa
Swedish

Other name
Eriksson, Maria Gustava Lovisa Flicknamn

-Name
Eriksson, Maria Gustava Lovisa
Swedish

-Specified
Flicknamn
Swedish
Birth
17/11/1856 , , Finska församlingen, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]

-Time
17/11/1856
-Place reference
, , Finska församlingen, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]
--Place (text)
Finska församlingen, Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Death
17/01/1928 , , Tidaholm, Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]

-Time
17/01/1928
-Place reference
, , Tidaholm, Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Tidaholm, Tidaholms kommun, Västra Götalands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Innehavare av Firma Ad. Lidwall etablerad 1864 i Tidaholm i Västergötland. Mivis Lidwall övertog verksamheten 1892 då maken och fotografen Adolf Lidwall avled.

Mivis Lidwall var fotograf för Tidaholms bruk, och fotograferade lastbilar och andra av brukets produkter.

Swedish

Parent Of
Occupation
Photographer , , Hägnevägen 4, Tidaholm, Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Hägnevägen 4, Tidaholm, Tidaholms kommun, Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Hägnevägen 4, Tidaholm, Tidaholms kommun, Västra Götalands län
Swedish
Has works/objects at
Negativ och kopior från AD Lidwalls Fotografi-Atelier

-Organization/collection
-Set
Negativ och kopior från AD Lidwalls Fotografi-Atelier
--Description
Negativ och kopior från AD Lidwalls Fotografi-Atelier
Swedish
Reference
Sveriges befolkning 1890
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911
Swedish
NFR
4729

-Id
4729
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593018

-Id
021035593018
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish