Berg, Gudmund (1854 - 1900) [sv]

Berg, Gudmund (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Gudmund Berg (1854-1900) var verksam som fotograf i Rättvik, med filial i Vikarbyn. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
01/06/2016 15:01:53
25/06/2022 02:13:53
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/b6734305-daf5-400c-b49b-2bca106e0ee5 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Berg, Gudmund
Swedish

First name
Gudmund
Swedish

Last name
Berg
Swedish

Alternative name
Olsson Berg, Gudmund
Swedish

Description
Gudmund Berg (1854-1900) var verksam som fotograf i Rättvik, med filial i Vikarbyn.
Swedish

Birth
21/03/1854 , , Rättvik, Rättviks kommun, Dalarnas län [sv]

-Time
21/03/1854
-Place reference
, , Rättvik, Rättviks kommun, Dalarnas län [sv]
--Place (text)
Rättvik, Rättviks kommun, Dalarnas län
Swedish
Death
17/01/1900 , , Vikarbyn, Rättviks kommun, Dalarnas län [sv]

-Time
17/01/1900
-Place reference
, , Vikarbyn, Rättviks kommun, Dalarnas län [sv]
--Place (text)
Vikarbyn, Rättviks kommun, Dalarnas län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

Gudmund Berg (1854-1900) var verksam som fotograf i Rättvik, med filial i Vikarbyn.

Swedish

Occupation
Photographer , , Rättvik, Rättviks kommun, Dalarnas län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Rättvik, Rättviks kommun, Dalarnas län [sv]
--Place (text)
Rättvik, Rättviks kommun, Dalarnas län
Swedish
Photographer , , Vikarbyn, Rättviks kommun, Dalarnas län. Filial [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Vikarbyn, Rättviks kommun, Dalarnas län. Filial [sv]
--Place (text)
Vikarbyn, Rättviks kommun, Dalarnas län. Filial
Swedish
Reference
Förteckning över svenska fotografer. 1899 och 1911
Swedish

Sveriges befolkning 1890
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

NFR
5489

-Id
5489
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591652

-Id
021035591652
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: Rättvik daterade foton från 1903-1905, Vikarbyn daterade foton från 1902, 1904.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish