Wahlström, Clara (1860 - 1893) [sv]

Wahlström, Clara (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/01/2015 20:53:30
02/07/2022 02:13:09
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/b4b92319-745d-4873-aac5-d1bff256afab | RDF/XML | JSON-LD
Name
Wahlström, Clara
Swedish

First name
Clara
Swedish

Last name
Wahlström
Swedish

Alternative name
Wahlström, Clara Maria Elisabeth
Swedish

Birth
06/08/1860 , , Maria församling, Stockholms stad [sv]

-Time
06/08/1860
-Place reference
, , Maria församling, Stockholms stad [sv]
--Place (text)
Maria församling, Stockholms stad
Swedish
Death
29/01/1893 , , Sankt Lars 113, Linköpings stad [sv]

-Time
29/01/1893
-Place reference
, , Sankt Lars 113, Linköpings stad [sv]
--Place (text)
Sankt Lars 113, Linköpings stad
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Clara Wahlström är i källorna registrerad som inflyttad från Stockholm till Linköping på självaste nyårsaftonen 1886. Hon kom till staden för att etablera sig som fotograf i Carl Roséns f.d. ateljé på adressen Sankt Lars 113.

På nämnda adress drev hon förtjänstfullt sin rörelse till sin tragiska bortgång i lungsäcksinflammation, endast 32 år gammal.

Swedish

Occupation
Photographer , , Östergötlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Östergötlands län
Swedish
Photographer 1886 1893 , , Sankt Lars 113, Linköpings stad [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1886 1893

--Earliest time
1886
--Latest time
1893
-Place reference
, , Sankt Lars 113, Linköpings stad [sv]
--Place (text)
Sankt Lars 113, Linköpings stad
Swedish
Has works/objects at
Enskilda arkiv (1886 - 1893)
Museets samling av Clara Wahlströms fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
http://www.ostergotlandsmuseum.se

-Organization/collection
-Set
Enskilda arkiv (1886 - 1893)
Museets samling av Clara Wahlströms fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
http://www.ostergotlandsmuseum.se
--Description
Enskilda arkiv (1886 - 1893)
Museets samling av Clara Wahlströms fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
Swedish

Reference
Kyrkoarkiv över Linköpings stad.
Swedish

Kyrkoarkiv över Linköpings stad. (Huvudkälla)
Swedish

NFR
6914

-Id
6914
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593759

-Id
021035593759
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish