Desinfektionshuset [sv]

Desinfektionshuset (swedish)

Karlskrona - Byggnader [sv]

Description
Desinfektionshuset bildar tillsammans med kringliggande Sjukhuspaviljongen och Kokhuset ett av Sveriges första kolera- och epidemisjukhus. Byggnaden har rött tegel med en gråstenssockel och till viss del brun locklistpanel. [sv]
Last changed
22/11/2018 16:01:51
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/b30f351a-7ceb-4b16-93a6-58beaa220338 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Desinfektionshuset
Swedish

Alternative name
Smedjan
Swedish

Description
Desinfektionshuset bildar tillsammans med kringliggande Sjukhuspaviljongen och Kokhuset ett av Sveriges första kolera- och epidemisjukhus. Byggnaden har rött tegel med en gråstenssockel och till viss del brun locklistpanel.
Swedish

History

1889 kompletterades sjukhusbyggnaderna på Stumholmen med ett desinfektionshus för att minska risken för smittspridning. I byggnaden inrättades ett likrum och förbränningsugn.

1992 blev byggnaden ett byggnadsminne.

Swedish

Time
1889

-Earliest time
1889
-Place
Geodata
56.16125, 15.60035, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.16125
-Longitude (Easting)
15.60035
Is part of
Swedish

-Text
Riksantikvarieämbetet. Bebyggelseregistret; Desinfektionshuset. Hämtad 2018-10-23
Swedish
-Text
Statens Fastighetsverk. Desinfektionshuset, Karlskrona. Hämtad 2018-10-23
Swedish