Eugénie, prinsessa av Sverige och Norge (1830 - 1889) [sv]

Eugénie, prinsessa av Sverige och Norge (swedish)

Konstnärslistan (Nationalmuseum) [sv]

Description
Prinsessa av Sverige och Norge [sv]
Life role
Dataset owner
Nationalmuseum (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
museumplus@nationalmuseum.se [sv]
dataskyddsombud@nationalmuseum.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
20/10/2016 13:56:29
14/09/2019 03:06:45
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/b10a6416-dbc6-4004-9058-e469df8f3c49 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Eugénie, prinsessa av Sverige och Norge
Swedish

First name
Eugenia
Swedish

Middle name
Charlotta Augusta Amalia Albertina
Swedish

Last name
Bernadotte
Swedish

Alternative name
Bernadotte, Albertina
Swedish

Bernadotte, Amalia
Swedish

Bernadotte, Augusta
Swedish

Bernadotte, Charlotta
Swedish

Bernadotte, Eugenia
Swedish

Title
Prinsessan

-Title
Prinsessan
Swedish

Description
Prinsessa av Sverige och Norge
Swedish

Birth
24.04.1830 Stockholm, Stockholm, Stockholm, Kungliga slottet (Sverige (SE))
Nordisk familjebok, band 7. Stockholm 1907.

-Time
24.04.1830
-Place reference
Stockholm, Stockholm, Stockholm, Kungliga slottet (Sverige (SE))

--Place (text)
Stockholm, Stockholm, Stockholm, Kungliga slottet (Sverige (SE))
Swedish
-Source
Nordisk familjebok, band 7. Stockholm 1907.
Swedish
Death
23.04.1889
Nordisk familjebok, band 7. Stockholm 1907.

-Time
23.04.1889
-Source
Nordisk familjebok, band 7. Stockholm 1907.
Swedish

Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Eugénie, 1830-1889, prinsessa, dotter till Oskar I. Eugénie tog initiativ till grundandet av Eugeniahemmet. Hon hade konstnärliga anlag; bl.a. komponerade hon musik och gjorde modeller till parianfigurer, utförda av Gustavsberg under 1800-talets senare del. (1)

Charlotta Eugenia Augusta Amalia Albertina, prinsessa av Sverige och Norge, född 24 april 1830 på Stockholms slott, död där 23 april 1889. Under en följd av år vistades Eugenia, på grund av sin vacklande hälsa, på Gotland, där hon 1861-62 lät uppföra villan Fridhem i Västerhejde socken. (2)

(1) www.ne.se 2007-08-23 .
(2) Nordisk familjebok, band 7. Stockholm 1907

Swedish

Reference
Nordisk familjebok, band 7. Stockholm 1907.
Swedish

Alternative id
Nationalmuseum (SE), Museum+: 17900

-Id
17900
-System
Nationalmuseum (SE), Museum+
DigitaltMuseum: 021036372965

-Id
021036372965
-System
DigitaltMuseum
Nordiska museet, Primus: 17675

-Id
17675
-System
Nordiska museet, Primus