Edlund, Hélène Sofie (1858 - 1941) [sv]

Edlund, Hélène Sofie (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Hélène Edlund (1858-1941) var verksam i Stockholm under slutet av 1800-talet med Ateljé bla på Östermalmstorg 2. Hon finns förutom på Nordiska museet även i bl a i Stockholms stadsmuseums samlingar. Vi vet att hon verkade som porträttfotograf. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
15/12/2016 09:44:33
24/08/2019 01:57:54
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/b05ad971-3de5-4147-b6d8-22fed72ff831 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Edlund, Hélène Sofie
Swedish

First name
Hélène Sofie
Swedish

Last name
Edlund
Swedish

Alternative name
Edlund, Helene
Swedish

Description
Hélène Edlund (1858-1941) var verksam i Stockholm under slutet av 1800-talet med Ateljé bla på Östermalmstorg 2. Hon finns förutom på Nordiska museet även i bl a i Stockholms stadsmuseums samlingar. Vi vet att hon verkade som porträttfotograf.
Swedish

Birth
20.10.1858 Lindesberg, Örebro län, Västmanland Linde kommun, Örebro län

-Time
20.10.1858
-Place reference
Lindesberg, Örebro län, Västmanland Linde kommun, Örebro län

--Specified
Lindesberg, Örebro län, Västmanland
Swedish

--Place (text)
Linde kommun, Örebro län
Swedish
Death
1941

-Time
1941
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Hélène Edlund (1858-1941) var verksam i Stockholm under slutet av 1800-talet med Ateljé bla på Östermalmstorg 2. Hon finns förutom på Nordiska museet även i bl a i Stockholms stadsmuseums samlingar. Vi vet att hon verkade som porträttfotograf.

Under 1800-talets slut var det mycket populärt att ta porträtt i folkdräkt. Det framställdes även vykort med män och kvinnor klädda i dräkt. Héléne Edlund skänkte själv en rad kolorerade porträtt som använts som förlagor till vykort till Nordiska museet. Bilderna har under senare tid förstorats upp och målats av på dörrarna i museets publika garderob.

Swedish

Occupation
Photographer Stockholms län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Stockholms län

--Place (text)
Stockholms län
Swedish
Photographer Östermalmstorg 2, Stockholms kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Östermalmstorg 2, Stockholms kommun

--Place (text)
Östermalmstorg 2, Stockholms kommun
Swedish
Photographer 1888 Blasieholms torg 14, Stockholms kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1888

--Earliest time
1888
-Place reference
Blasieholms torg 14, Stockholms kommun

--Place (text)
Blasieholms torg 14, Stockholms kommun
Swedish
Residence
Skåne län

-Place reference
Skåne län

--Place (text)
Skåne län
Swedish
Stockholms kommun 1888 1907

-Place reference
Stockholms kommun

--Place (text)
Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1888 1907

--Earliest time
1888
--Latest time
1907
Danderyds kommun 1907

-Place reference
Danderyds kommun

--Place (text)
Danderyds kommun
Swedish
-Timespan
1907

--Earliest time
1907
Has works/objects at
-Organization/collection
-Organization/collection
Reference
(SSM), SAK
Swedish

Sveriges befolkning 1890. (Annan hänvisning)
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013, Sveriges släktforskarförbund
Swedish

Tryckt litteratur: Förteckning öfver Sveriges fotografer 1899, samt Sveriges befolkning 1890. (Huvudkälla)
Swedish

Alternative id
NFR: 5053

-Id
5053
-System
NFR
DigitaltMuseum: 021035592053

-Id
021035592053
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: Stockholm Östermalmstorg 2 daterade foton från 1890, 1894, 1896.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish