Residens (Karlskrona) [sv]

Residens (Karlskrona) (swedish)

Karlskrona - Byggnader [sv]

Description
Residenset används som bostad för landshövdingen samt en representationsvåning och består av tre byggnader: corps-de-logi, bostadshus samt ett garage. Huset som är byggt i två våningar ska alltså tillgodose båda dessa behov. Representationsvåningen finns på det nedre planet med ingång från Vallgatan och är huvudvåning.
Residenset har i sitt utseende tydliga drag av 1700-talsarkitektur både i vad det gäller utformning och dekorelement på fasaden. Interiören är också den dekorativ, speciellt p...
Residenset används som bostad för landshövdingen samt en representationsvåning och består av tre byggnader: corps-de-logi, bostadshus samt ett garage. Huset som är byggt i två våningar ska alltså tillgodose båda dessa behov. Representationsvåningen finns på det nedre planet med ingång från Vallgatan och är huvudvåning.
Residenset har i sitt utseende tydliga drag av 1700-talsarkitektur både i vad det gäller utformning och dekorelement på fasaden. Interiören är också den dekorativ, speciellt påkostad är den i representationsdelen. [sv]
Last changed
18/10/2019 08:56:55
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/b0107ca8-1ae4-45f1-9821-239029699f9d | RDF/XML | JSON-LD
Name
Residens (Karlskrona)
Swedish

Alternative name
Karlskrona residens
Swedish

Residenset i Karlskrona
Swedish

Örlogsstadens residens
Swedish

Description
Residenset används som bostad för landshövdingen samt en representationsvåning och består av tre byggnader: corps-de-logi, bostadshus samt ett garage. Huset som är byggt i två våningar ska alltså tillgodose båda dessa behov. Representationsvåningen finns på det nedre planet med ingång från Vallgatan och är huvudvåning.
Residenset har i sitt utseende tydliga drag av 1700-talsarkitektur både i vad det gäller utformning och dekorelement på fasaden. Interiören är också den dekorativ, speciellt påkostad är den i representationsdelen.
Swedish

Located at
Trossø (øy (T.ISL)) [no] Vallgatan 2, Karlskrona

-Place
Norwegian bokmål


-Place (text)
Vallgatan 2, Karlskrona
Swedish
Geodata
56.15795, 15.5928, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.15795
-Longitude (Easting)
15.5928
Reference
Örlogsstadens residens, Tidskriften Kulturvärden 1997:4
Swedish

Web reference
-Text
Bebyggelseregistret (BeBR)
Swedish