Nordenskiöld, Eric (1907 - 1976) [sv]

Other languages: Nordenskiöld, Eric (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Eric Nordenskiöld, född januari, 1907, son till Erland och Olga Nordenskiöld. Deltog i forskningsresa till Panama och Colombia 1927 där även Sigvald Linné var med. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
19/03/2024 21:38:34
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/af7f3c7e-5ec7-4856-9bf0-75ff95beeb23 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Nordenskiöld, Eric
Swedish

First name
Eric
Swedish

Last name
Nordenskiöld
Swedish

Other name
Nordenskiöld, Erik [sv] -

-Name
Nordenskiöld, Erik
Swedish
Description
Eric Nordenskiöld, född januari, 1907, son till Erland och Olga Nordenskiöld. Deltog i forskningsresa till Panama och Colombia 1927 där även Sigvald Linné var med.
Swedish

Birth
01/01/1907

-Time
01/01/1907
Death
31/08/1976

-Time
31/08/1976
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Biography

Eric Erland Gustaf Nordenskiöld, född 1 januari, 1907, Stockholm, död 31 augusti 1976, Stockholm (Fleminggatan 15 Nb, 1970) son till Erland och Olga Nordenskiöld. Deltog i forskningsresa till Panama och Colombia 1927 där även Sigvald Linné var med. Gift 1939.

Swedish

Activity
, , Sverige [sv],

-Place reference
, , Sverige [sv],
--Place (text)
Sverige
Swedish
Carlotta-SMVK
3248387

-Id
3248387
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037863035
-Id
021037863035
-System
DigitaltMuseum