Bourn, James (1849 - 1917) [no]

Bourn, James (norwegian bokmål), Bourn, James (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/11/2022 13:34:46
28/01/2023 01:49:00
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/af33f530-b189-44df-87b0-c0ea1b362e57 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bourn, James
Norwegian bokmål

Bourn, James
Swedish

First name
James William
Norwegian bokmål

James William
Swedish

Last name
Bourn
Norwegian bokmål

Bourn
Swedish

Other name
Bourn, James William Fullt navn [no]

-Name
Bourn, James William
Swedish

-Name type
Norwegian bokmål

Birth
29/10/1849 , , Göteborg, Göteborgs kommun, Västra Götalands län [sv]

-Time
29/10/1849
-Place reference
, , Göteborg, Göteborgs kommun, Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Göteborg, Göteborgs kommun, Västra Götalands län
Swedish
Death
05/08/1917
Lööf LarsOlof, Göteborgs fotografer Ateljéer yrkesmän 1840-1910

-Time
05/08/1917
-Source
Lööf LarsOlof, Göteborgs fotografer Ateljéer yrkesmän 1840-1910
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian




Norwegian nynorsk

Biography

James Bourn föddes i Göteborg och studerade vid stadens Latinläroverk. Efter detta började han sin karriär som fotograf i Stockholm hos Böckmann på Drottninggatan. Det var en ateljé som samlade alla betydande fotografer och till och med kung Karl XV var gäst vid ett flertal gånger. Bourn fick en grundlig utbildning och stannade i Stockholm till år 1872. Han flyttade sedan tillbaka till Göteborg och arbetade hos J.P. Pettersson som hade sin ateljé i Göteborgs museum.

Bourn studerade konst och den 18 april 1876 öppnade han en egen affär, Nya Allén i Göteborg. År 1886 köpte han en egendom på Kungsgatan 47 och fick själv inreda ateljén. Bourn menade att ett porträtt skulle vara en enkel och fridfullt skildring av modellen och tolererade inte några stora effekter i belysning eller oskärpa.

Verksamheten bedrevs 1917-1929 av sonen Carl David Vourn, född 1880.

Swedish

Occupation
Photographer , , Västra Götalands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Västra Götalands län
Swedish
Photographer , , Nya Allén 96 Ca (f.d Axel Lindahl); Kungsgatan 47, Göteborgs stad [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Nya Allén 96 Ca (f.d Axel Lindahl); Kungsgatan 47, Göteborgs stad [sv]
--Place (text)
Nya Allén 96 Ca (f.d Axel Lindahl); Kungsgatan 47, Göteborgs stad
Swedish
Residence
, , Stockholms län [sv]

-Place reference
, , Stockholms län [sv]
--Place (text)
Stockholms län
Swedish
, , Stockholms stad [sv]

-Place reference
, , Stockholms stad [sv]
--Place (text)
Stockholms stad
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
-Organization/collection
-Organization/collection
-Organization/collection
-Organization/collection
-Organization/collection
-Organization/collection
-Organization/collection
-Organization/collection
Replaces
Bourn, James (1849 - 1917) - Arkivert
Norwegian bokmål

Reference
Annan källa (Huvudkälla)
Swedish

Källa: Sveriges befolkning 1890. Se även Svenska fotografers förbunds medlemsmatrikel från 1911. Svenska Fotografen, nr. 80 augusti 1917
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges fotografer. 1911. (Publikation)
Swedish
NFR
4408

-Id
4408
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591845

-Id
021035591845
-System
DigitaltMuseum
Nasjonalmuseet ID
0E861F34-6B20-443E-823B-69481DA7CA52

-Id
0E861F34-6B20-443E-823B-69481DA7CA52
-System
Nasjonalmuseet ID
Editorial note
Fotografen finns representerad i Kungl. Bibliotekets porträttfotografregister.Enligt Bernhard Johanssons register: Göteborg Nya Allén 96 Ca (f.d. Axel Lindahl) daterade foton från 1877, 1884, 1885, 1887, Kungsgatan 47 daterade fotn från 1889..1919.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish