Öberg, Sofi (1844 - 1880?) [sv]

Öberg, Sofi (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Sofi Öberg var huvudsakligen verksam som fotograf i Värmland. Sofi Öberg gjorde också avstickare till andra delar av Sverige som fotograf, bland annat till Bjuråker i Hälsingland. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/08/2016 12:23:51
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/aec35ea3-54e3-45e5-aa6f-c026f2d6a900 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Öberg, Sofi
Swedish

First name
Sofie
Swedish

Last name
Öberg
Swedish

Alternative name
Öberg, Sofie
Swedish

Not recommended name
Öberg, Kristina Sofia
Swedish

Description
Sofi Öberg var huvudsakligen verksam som fotograf i Värmland. Sofi Öberg gjorde också avstickare till andra delar av Sverige som fotograf, bland annat till Bjuråker i Hälsingland.
Swedish

Birth
24/09/1844 Kocklanda, Huggenäs, Säffle kommun, Värmlands län

-Time
24/09/1844
-Place reference
Kocklanda, Huggenäs, Säffle kommun, Värmlands län
--Place (text)
Kocklanda, Huggenäs, Säffle kommun, Värmlands län
Swedish
Death
1880? Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län

-Time
1880?
-Place reference
Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län
--Place (text)
Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Sofi (Sofia Kristina) Öberg var född i Värmland och hade där sin huvudsakliga verksamhet som fotograf. Hon var utbildad som fotograf i Stockholm. Hennes första fotoateljé låg vid Säfflebron (föregångare till Säffle stad) där hon började sin yrkesbana som fotograf vid 22 års ålder. 1868 återvänder hon till Östra Fågelviks socken, där hon hade växt upp på Hammarö, och öppnar ateljé i Skattkärr. 1870-1873 var hon bosatt i Karlstad, men återvände sedan till Östra Fågelvik. Det sista året av sitt liv har hon ateljé i gasmästare Anderssons hus på Hamngatan i Karlstad. Sofi Öberg gjorde också avstickare till andra delar av Sverige som fotograf, bland annat till Bjuråker i Hälsingland.

Swedish

Occupation
Photographer 1866 1868 Säfflebron, Säffle, Säffle kommun, Värmlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1866 1868

--Earliest time
1866
--Latest time
1868
-Place reference
Säfflebron, Säffle, Säffle kommun, Värmlands län
--Place (text)
Säfflebron, Säffle, Säffle kommun, Värmlands län
Swedish
Photographer 1868 Skattkärr, Östra Fågelvik socken, Karlstads kommun, Värmlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1868

--Earliest time
1868
-Place reference
Skattkärr, Östra Fågelvik socken, Karlstads kommun, Värmlands län
--Place (text)
Skattkärr, Östra Fågelvik socken, Karlstads kommun, Värmlands län
Swedish
Photographer 1874 Österstråsjö, Bjuråker, Hudiksvalls kommun, Gävleborgs län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1874

--Earliest time
1874
-Place reference
Österstråsjö, Bjuråker, Hudiksvalls kommun, Gävleborgs län
--Place (text)
Österstråsjö, Bjuråker, Hudiksvalls kommun, Gävleborgs län
Swedish
Photographer 1880 1880 Hamngatan, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1880 1880

--Earliest time
1880
--Latest time
1880
-Place reference
Hamngatan, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län
--Place (text)
Hamngatan, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län
Swedish
Residence
Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län 1870 1873

-Place reference
Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län

--Place (text)
Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län
Swedish
-Timespan
1870 1873
--Earliest time
1870
--Latest time
1873
Has works/objects at
-Organization/collection
-Text
Värmländsk kultur nr 3-4 2008. Claes Åkerblom: Porträttfotografernas och ateljéernas tid
Swedish
DigitaltMuseum
021035816566
-Id
021035816566
-System
DigitaltMuseum