Ewald, Gustaf (1884 - 1976) [sv]

Ewald, Gustaf (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Gustaf Ewald (1884-1976) var innehavare av Firma Gustaf Ewald och etablerad 1904 som resefotograf. Han dokumenterade Västergötland i bild. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
31/01/2018 14:00:22
24/08/2019 01:58:14
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/aeb1085c-b0ac-4e05-aced-3fa10af0247f | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ewald, Gustaf
Swedish

First name
Gustaf
Swedish

Last name
Ewald
Swedish

Alternative name
Ewald, Gustaf Evald
Swedish

Description
Gustaf Ewald (1884-1976) var innehavare av Firma Gustaf Ewald och etablerad 1904 som resefotograf. Han dokumenterade Västergötland i bild.
Swedish

Birth
30.03.1884 Hudene, Herrljunga kommun, Västra Götalands län

-Time
30.03.1884
-Place reference
Hudene, Herrljunga kommun, Västra Götalands län

--Place (text)
Hudene, Herrljunga kommun, Västra Götalands län
Swedish
Death
18.04.1976 Alingsås kommun, Västra Götalands län

-Time
18.04.1976
-Place reference
Alingsås kommun, Västra Götalands län

--Place (text)
Alingsås kommun, Västra Götalands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Gustaf Ewald (1884-1976) var innehavare av Firma Gustaf Ewald och etablerad 1904 som resefotograf. 1913 köpte han ett hus i Herrljunga och blev ateljéfotograf, men slutade efter två år då han erbjöds bli chefredaktör för Elfsborgs Nyheter i Alingsås. Han fortsatte dock att fotografera och dokumentera Västergötland i bild. Han gav också ut ett antal böcker.

Swedish

Occupation
Photographer Herrljunga kommun, Västra Götalands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Herrljunga kommun, Västra Götalands län

--Place (text)
Herrljunga kommun, Västra Götalands län
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
SDB4
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer
Swedish
-Text
Bengans historiasidor
Swedish
Alternative id
NFR: 4829

-Id
4829
-System
NFR
DigitaltMuseum: 021035592251

-Id
021035592251
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish