Henriksen, Karen Kristine (1865 - 1940) [no]

Henriksen, Karen Kristine (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/01/2017 13:01:02
02/07/2022 01:50:24
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/aea9e908-9124-4d37-a406-e8671ccbc8b7 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Henriksen, Karen Kristine
Norwegian bokmål

First name
Karen Kristine
Norwegian bokmål

Last name
Henriksen
Norwegian bokmål

Alternative name
Henrichsen, Karen Kristine
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1865

-Time
1865
Death
1940

-Time
1940
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian




Norwegian nynorsk

Biography

F?dt i Arendal, d. i Oslo. Datter av smed og kj?bmann Salve H. (1824-1910) og Ingeborg Severine J?rstad. Begynte ca. 1890 fotografforretning p? Str?msbon?set sammen med broren Ole Andreas. I 1893 ble ogs? broren Svend J?rstad Henrichsen med i firmaet, og i 1895 kj?pte de hus i Barbu og flyttet dit. De solgte eiendommen ca. l900 og Karen Kristine flyttet til Stavanger, hvor hun i 1901 startet firmaet "Henriksen & Co." sammen med Hakon Johannessen, som i 1908 overtok firmaet alene. En tid etterp? drev hun for seg selv, men solgte i 1913 firmaet til fotograf J.W. Eskildsen. Hun flyttet senere til Oslo. Sammen med Johannessen var hun en av stifterne av Stavanger Fotografers Forening i 1906.

Virkesteder:
1895-1900 ca: Barbu
1901-1913: Stavanger;?stervaag, Ved Parken identisk med Ladegaardsveien 557, senere Kongsgd. 28, ogs? Kongsgaden 28, vis a vis Parken
1890 ca-0000: Arendal, Str?msbon?set

Norwegian bokmål

Reference
Kilde:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980.
Risa, Lisabet. Dei f¿rste kvinnelege fotografane i Rogaland. (2012). www.fotonettverk-rogaland.no
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
1467

-Id
1467
-System
FR
DigitaltMuseum
021036006468

-Id
021036006468
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål