Rannö (1965 OGQR) [sv]

Rannö (swedish)

Fartyg ägda av Gustaf Erikson (Ålands sjöfartsmuseum) [sv]

Description
Kylfartyget ms Rannö ägdes Mariehamns Rederi Ab (Firma Gustaf Erikson) 1966 - 1984 [sv]
Type of vessel
Dataset owner
Ålands sjöfartsmuseum (Museum) [sv] owns the information on this page
Last changed
11/04/2017 14:26:18
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/aae423f3-873b-498f-aa8f-1d20caaee044 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Rannö
Swedish

Other name
Igloo Sky, Red Ab Gustaf Erikson driver fartyget som managament [sv] - Sålt till Igloo Sky Shipping Co, Limassol [sv]

-Name
Igloo Sky, Red Ab Gustaf Erikson driver fartyget som managament
Swedish

-Specified
Sålt till Igloo Sky Shipping Co, Limassol
Swedish

-Timespan
10/03/1985 15/02/1988
--Earliest time
10/03/1985
--Latest time
15/02/1988
Description
Kylfartyget ms Rannö ägdes Mariehamns Rederi Ab (Firma Gustaf Erikson) 1966 - 1984
Swedish

Technical description
Dödvikt: 828/1543 ton
Längd B.P.P: 66,56 m
Capacity: 66.691 cbf
Maskin: 1st 4SA 6-cyl Klöckner -Humboldt-Deutz, Köln diesel 1450hk/1080 kW, 285 varv/min.
Kylmaskineri: STAL Refrigeration AB, Norrkoping kylmaskineri med freon 22.
Bunker MDO: 148 ton
Lub.oil: 11,2 ton
Ballast: 185 ton
FW: 33,7 ton
Klass: Lloyd's Register
Swedish

Home port
Mariehamn (Kommun (Finland)) [sv], ,

-Place reference
Mariehamn (Kommun (Finland)) [sv], ,
Flag state

Norwegian bokmål

Swedish

Identification
IMO number 6601636

-Number
6601636
Signal letters
OGQR
Type of vessel
Norwegian bokmål

Swedish

History

1984 - 1988 ms Igloo Sky, GE management, Cypernflagg
1988 - 2009 ms IMG 1
2009 - ms Black Pearl
Senaste AIS position uppdaterad 27.10.2011 med destination Papua New Guinea
AIS information N/A 15.04.2013

Swedish

Measurement
Bruttotonnasje [no]: 499/1144 brutto registertonn (brt) [no]

-Value
499/1144
Nettotonnasje [no]: 273/718 nettoregisterton [sv]

-Value
273/718
Längd över allt [sv]: 73,6 meter (m) [no]

-Value
73,6
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish
Bredde [no]: 10,5 meter (m) [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
10,5
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish
Djupgående [sv]: 3,49/4,71 meter (m) [no]

-Measurement type
Swedish

-Value
3,49/4,71
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish
Fart [sv]: 13,5 Knop [sv]

-Measurement type
Swedish

-Value
13,5
Maskinstyrka [sv]: 1450 nominella hästkrafter (hkr nom) [sv]

-Measurement type
Swedish

-Value
1450
Ordered
06/02/1964

-Time
06/02/1964
Built
Varv Nystads Varv Ab / Uudenkaupunin Telakka Oy

-Dating comment
Varv Nystads Varv Ab / Uudenkaupunin Telakka Oy
Swedish
Laid down
31/05/1965

-Time
31/05/1965
Launched
18/11/1965
Gudmor, Ingegerd Lundqvist

-Time
18/11/1965
-Dating comment
Gudmor, Ingegerd Lundqvist
Swedish
Delivered
27/02/1966
Varv, Nystads Varv Ab / Uudenkaupungin Telakka Oy

-Time
27/02/1966
-Dating comment
Varv, Nystads Varv Ab / Uudenkaupungin Telakka Oy
Swedish
Owned/operated by
-Actor
-Owner role
Swedish

-Timespan
27/02/1966 20/08/1984
--Earliest time
27/02/1966
--Latest time
20/08/1984
DigitaltMuseum
021176972663
-Id
021176972663
-System
DigitaltMuseum