Ericson, Rolf (1929 - 2015?) [sv]

Ericson, Rolf (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Rolf Ericsons namn i folkbokföringen var Rolf Gustaf Eriksson. Troligen valde han att börja stava efternamnet Ericson för att få en unikare signatur. Det är som Rolf Ericson han är känd och signerade de över 800 000 fotografier som publicerats i bl a Dagens Nyheter. Bildsamlingen som tillfallit Norrbottens museum går under namnet Rolf Ericsons arkiv, [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/05/2022 10:55:18
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/aa605ef3-0858-44b0-bd71-fe4bf8dae25e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ericson, Rolf
Swedish

First name
Rolf
Swedish

Last name
Ericson
Swedish

Other name
Eriksson, Rolf Gustaf

-Name
Eriksson, Rolf Gustaf
Swedish
Description
Rolf Ericsons namn i folkbokföringen var Rolf Gustaf Eriksson. Troligen valde han att börja stava efternamnet Ericson för att få en unikare signatur. Det är som Rolf Ericson han är känd och signerade de över 800 000 fotografier som publicerats i bl a Dagens Nyheter. Bildsamlingen som tillfallit Norrbottens museum går under namnet Rolf Ericsons arkiv,
Swedish

Birth
27/04/1929 , , Luleå. Norbottens län, Norrbotten [sv]

-Time
27/04/1929
-Place reference
, , Luleå. Norbottens län, Norrbotten [sv]
--Place (text)
Luleå. Norbottens län, Norrbotten
Swedish
Death
2015?
Dödsruna Dagens Nyheter 9 december 2015 av Åke Lidzell

-Time
2015?
-Source
Dödsruna Dagens Nyheter 9 december 2015 av Åke Lidzell
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

Rolf Ericson föddes 1929 i Luleå. Han var tidigt både konst- och musikintresserad.

Rolf studerade konst i Grünewalds konstskola i Stockholm ett år och sedan hos André Lothé i Paris , där han kom i kontakt med Henri Cartier Bresson som han även fotograferade. Rolf spelade även trumpet och studierna finansierades genom diverse inhopp som vikarie i olika orkestrar på bl a Nalen.

Efter några år i Paris tog fotointresset över och han gick en tvåårig fotoutbildning i Sarbrück i Tyskland.

Åter i Sverige fick han ett frilanskontrakt med Åhlén och Åkerlund i Stockholm för flera olika tidningar som Se, Året runt och Veckojournalen. Därefter arbetade han för Expressen i 6-7 år.

När Dagens Nyheter i slutet av 1950-talet sökte en fotograf till sin Norrbotten redaktion sökte Rolf tjänsten, som bevakade hela Nordkalotten. Här gjorde han även en del utlandsreportage. Han stannade på DN tills han gick i pension 34 år senare 1993. Hela tiden hade han behållit upphovsrätten till sina bilder och samlingen med över 800 0000 reportagefotografier skänktes av Rolf Ericson själv till Norrbottens museum år 2005. Rolf Ericson avled 2015.

Swedish

Replaces
Ericson, Rolf (1929 - ) - Arkiverad
Swedish

Reference
Sveriges Befolkning 1980, Sveriges Släktforskarförbund
Swedish

DigitaltMuseum
021036438265

-Id
021036438265
-System
DigitaltMuseum
Nationalmuseum (SE), Museum+
18745
-Id
18745
-System
Nationalmuseum (SE), Museum+