Flyghangar 4 [sv]

Flyghangar 4 (swedish)

Karlskrona - Byggnader [sv]

Description
Dubbelhangaren har fasader i gul locklistpanel. [sv]
Last changed
22/11/2018 16:06:37
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/a98dd7d8-d1da-4ee7-990a-877acaa299c3 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Flyghangar 4
Swedish

Alternative name
Dubbelhangar nr 4
Swedish

Hangar nr 4
Swedish

Stora flyghangaren
Swedish

Description
Dubbelhangaren har fasader i gul locklistpanel.
Swedish

History

Under åren 1914-1949 var Marinens sjöflygplan stationerade på Stumholmen. Flyghangar 4 tillhörde Marinflygkåren från uppförandet 1929 till avvecklingen 1949 då hangaren, tillsammans med hangaren bredvid, övergavs.

Hangar 4 och Hangar 3 är de enda som finns kvar i Sverige från denna tid. Båda byggnadsminnesförklarades 1992.

Swedish

-Place
Geodata
56.15917, 15.59872, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.15917
-Longitude (Easting)
15.59872
Is part of
Swedish