Waagsböe, Anders Edvard (1864 - 1944) [sv]

Waagsböe, Anders Edvard (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Fotografen A.E. Waagsböe, född i Norge, gick i lära i Ålesund i Norge från cirka 1883. Han anställdes som fotograf vid en ateljé i Järpen, vilken han senare övertog under namnet Ateljé Waagsböe. Han var även verksam i Sundsvall. År 1916 tog han initiativet till inrättandet av Norrlandskretsen i Svenska Fotografernas Förbund, där han var ordförande 1917-1927. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/08/2016 11:46:39
02/07/2022 02:13:07
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/a841bd2c-4fb1-4f67-ba54-755c3e7b0acf | RDF/XML | JSON-LD
Name
Waagsböe, Anders Edvard
Swedish

First name
Anders
Swedish

Middle name
Edvard
Swedish

Last name
Waagsböe
Swedish

Alternative name
Andersson Waagsböe, Anders Edvard
Swedish

Description
Fotografen A.E. Waagsböe, född i Norge, gick i lära i Ålesund i Norge från cirka 1883. Han anställdes som fotograf vid en ateljé i Järpen, vilken han senare övertog under namnet Ateljé Waagsböe. Han var även verksam i Sundsvall. År 1916 tog han initiativet till inrättandet av Norrlandskretsen i Svenska Fotografernas Förbund, där han var ordförande 1917-1927.
Swedish

Birth
17/10/1864 , , Norge [sv]

-Time
17/10/1864
-Place reference
, , Norge [sv]
--Place (text)
Norge
Swedish
Death
01/02/1944 , , Sundsvall, Sundsvalls kommun, Västernorrlands län [sv]

-Time
01/02/1944
-Place reference
, , Sundsvall, Sundsvalls kommun, Västernorrlands län [sv]
--Place (text)
Sundsvall, Sundsvalls kommun, Västernorrlands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

Fotografen A.E. Waagsböe, född i Norge, gick i lära i Ålesund i Norge från cirka 1883.

Han anställdes som fotograf vid en ateljé i Järpen, som han senare övertog under namnet Ateljé Waagsböe, etablerad den 17 oktober 1892 i Järpen, den 24 juli 1907 i Sundsvall. Han övertog Adele Kindlunds Ateljé i Sundsvall.

1916 tog han initiativet till inrättandet av Norrlandskretsen i Svenska Fotografernas Förbund, där han var ordförande 1917-1927.

Swedish

Occupation
Photographer , , Åre, Åre kommun, Jämtlands län. Filial [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Åre, Åre kommun, Jämtlands län. Filial [sv]
--Place (text)
Åre, Åre kommun, Jämtlands län. Filial
Swedish
Photographer , , Mörsil, Åre kommun, Jämtlands län. Filial [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Mörsil, Åre kommun, Jämtlands län. Filial [sv]
--Place (text)
Mörsil, Åre kommun, Jämtlands län. Filial
Swedish
Photographer 17/10/1892 , , Järpen, Undersåkers socken, Åre kommun, Jämtlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
17/10/1892

--Earliest time
17/10/1892
-Place reference
, , Järpen, Undersåkers socken, Åre kommun, Jämtlands län [sv]
--Place (text)
Järpen, Undersåkers socken, Åre kommun, Jämtlands län
Swedish
Photographer 24/07/1907 , , Storgatan 12, Sundsvall, Sundsvalls kommun, Västernorrlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
24/07/1907

--Earliest time
24/07/1907
-Place reference
, , Storgatan 12, Sundsvall, Sundsvalls kommun, Västernorrlands län [sv]
--Place (text)
Storgatan 12, Sundsvall, Sundsvalls kommun, Västernorrlands län
Swedish
Residence
, , Undersåkers socken, Åre kommun, Jämtlands län [sv]

-Place reference
, , Undersåkers socken, Åre kommun, Jämtlands län [sv]
--Place (text)
Undersåkers socken, Åre kommun, Jämtlands län
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Swedish
-Organization/collection
Same as (internal)
Reference
Kungl. bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013 (Står som: Andersson Waagstöe, Anders Edvard)
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911
Swedish
-Text
Eldre norske fotografer. 1980. (ISBN 82-7130-014-8 )
Swedish
NFR
4801

-Id
4801
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593845

-Id
021035593845
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish