Ahlgren, Elise (1850 - 1900) [sv]

Ahlgren, Elise (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Elise Ahlgren (1850-1900) var verksam som porträttfotograf i Skänninge och i Gävle. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
27/04/2020 12:09:19
17/10/2020 03:54:06
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/a6281651-61c6-4b2b-98d5-5aba89dc86dc | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ahlgren, Elise
Swedish

First name
Kristina
Swedish

Middle name
Elisabeth
Swedish

Last name
Ahlgren
Swedish

Other name
Granholm, Elise Namn som gift

-Name
Granholm, Elise
Swedish

-Specified
Namn som gift
Swedish
Description
Elise Ahlgren (1850-1900) var verksam som porträttfotograf i Skänninge och i Gävle.
Swedish

Birth
15/10/1850 Väse församling, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland

-Time
15/10/1850
-Place reference
Väse församling, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland
--Place (text)
Väse församling, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland
Swedish
Death
23/06/1900 Hälsingegatan 5, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland
Annan uppgift än ur Sveriges dödbok: 23 juni

-Time
23/06/1900
-Place reference
Hälsingegatan 5, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland

--Place (text)
Hälsingegatan 5, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland
Swedish
-Description
Annan uppgift än ur Sveriges dödbok: 23 juni
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Elise Ahlgren (1850-1900) var verksam som porträttfotograf i Skänninge och i Gävle.

Elise Ahlgren föddes enligt Skänninge husförhörslängd den 15 oktober 1850 i Väsehärad församling, Värmlands län. Detta Väsehärad torde vara detsamma som Väse församling, och där återfinns en Kristina som född på aktuell dag, men utan någon anknytning till namnet Ahlgren.

Klart är att Kristina flyttade till Skänninge 1881. Hon bosatte sig i stadens gård nr 120. Följande år flyttade hon till gård nr 125 och titulerades som fotograf hos fotografen Katarina Sahlberg på samma adress.

Efter en till synes kort karriär i staden flyttade Kristina till stockholm 1883.

Swedish

Occupation
Photographer Drottninggatan 23, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Drottninggatan 23, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
--Place (text)
Drottninggatan 23, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
Swedish
Photographer 1881 1883 Skänninge, Mjölby kommun, Östergötlands län, Östergötland
1881 - ca 1883

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1881 1883

--Earliest time
1881
--Latest time
1883
-Dating comment
1881 - ca 1883
Swedish

-Place reference
Skänninge, Mjölby kommun, Östergötlands län, Östergötland
--Place (text)
Skänninge, Mjölby kommun, Östergötlands län, Östergötland
Swedish
Residence
Gävleborgs län

-Place reference
Gävleborgs län
--Place (text)
Gävleborgs län
Swedish
Gävle kommun

-Place reference
Gävle kommun
--Place (text)
Gävle kommun
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Kyrkoarkiv över Väse och Skänninge församlingar
Swedish

Sveriges befolkning 1890
Swedish

Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

-Text
Fotografihistoria / Fotografer och ateljéer i Hälsingland och Gästrikland / Elise Ahlgren
Swedish
NFR
5590

-Id
5590
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591388

-Id
021035591388
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish