Elmberg, Annika (1919 - 2010?) [sv]

Elmberg, Annika (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Annika Elmberg född Lichtenstein, född 1919, död 2010 (eller 2009?). [sv]
Dataset owner
Last changed
18/12/2021 15:02:36
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/a4820918-00b2-4888-a7a3-4799542ca90a | RDF/XML | JSON-LD
Name
Elmberg, Annika
Swedish

First name
Annika
Swedish

Last name
Elmberg
Swedish

Alternative name
Lichtenstein, Annika
Swedish

Title
Biståndsarbetare

-Title
Biståndsarbetare
Swedish
Description
Annika Elmberg född Lichtenstein, född 1919, död 2010 (eller 2009?).
Swedish

Birth
1919

-Time
1919
Death
2010?

-Time
2010?
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Annika Elmberg född Lichtenstein, född 1919, död 2010 (eller 2009?).
Annika avslutade sina akademiska studier vid Stockholms högskola 1942 och var sedan yrkesverksam inom flera områden: Kursverksamheten vid Stockholms högskola, Karolinska sjukhuset, Stockholms Spårvägar etcetera. Hon gifte sig med socialantropologen John-Erik Elmberg och de fick två barn, Måns och Lisen (född 1957).
När NIB, som sedermera blev Sida, bildades 1962 anställdes Annika som rekryterare av utresande personal. Resten av sitt yrkesliv, fram till pensionen 1984, ägnade hon åt biståndsarbete. Det medförde många tjänsteresor och så småningom ett par tvååriga utlandstjänstgöringar i Kenya respektive Tunisien. Annika var en av initiativtagarna till bildandet 1990 av Sidas seniorförening, som alltsedan dess är aktiv.

Tillsammansmed Inga Gottfarb arbetade Annika med att hålla kontakt med och hjälpa ryska judar som förvägrats utresa från Sovjetunionen. Det innebar flera resor till Moskva på 1980-talet. Dessutom frivilligarbetade Annika under flera år som Röda kors-värdinna på olika sjukhus i Stockholm.

Närmast anhöriga är sonen Måns med familj i London, dottern Lisen med familj samt brodern Henriks och två avlidna syskons familjer i Stockholm.

Swedish

Parent Of
Carlotta-SMVK
1215347
-Id
1215347
-System
Carlotta-SMVK