Åmark, Sigrid Katarina Elisabet (1881 - 1936) [sv]

Åmark, Sigrid Katarina Elisabet (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/02/2015 08:26:29
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/a47f09ee-ab68-406e-9197-580cb6cfd457 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Åmark, Sigrid Katarina Elisabet
Swedish

First name
Sigrid Katarina Elisabet
Swedish

Last name
Åmark
Swedish

Alternative name
Åmark, Karin
Swedish

Other name
Sigrid Katarina Elisabet von Scheven

-Name
Sigrid Katarina Elisabet von Scheven
Swedish
Birth
21.06.1881 Brännkyrka församling, Stockholms kommun, Stockholms län

-Time
21.06.1881
-Place reference
Brännkyrka församling, Stockholms kommun, Stockholms län
--Place (text)
Brännkyrka församling, Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Death
22.06.1936 Arboga stad, Arboga kommun, Västmanlads län

-Time
22.06.1936
-Place reference
Arboga stad, Arboga kommun, Västmanlads län
--Place (text)
Arboga stad, Arboga kommun, Västmanlads län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Sigrid Katarina Elisabet (kallad Karin) Åmark var född i Stockholm. Som fotograf var hon först verksam i USA, först hos en morbror som hade ateljé i Lindburger city i Kansas, sedan hos en annan morbror med ateljé i Chicago. Hon flyttade sedan till Arboga och öppnade egen ateljé. Karin Åmark var Innehavare av Atelier Åmark, etablerad i Arboga den 16 juni 1907. Atelier Åmark övertogs 1916 av fotografen Sam Brun.

Swedish

Occupation
Photographer 1907 1916 Spangenbergska gården, Arboga stad, Arboga kommun, Västmanlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1907 1916

--Earliest time
1907
--Latest time
1916
-Place reference
Spangenbergska gården, Arboga stad, Arboga kommun, Västmanlands län
--Place (text)
Spangenbergska gården, Arboga stad, Arboga kommun, Västmanlands län
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Swedish
Reference
Kungl. bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911
Swedish
-Text
Arboga museum: Arbogas fotografer 1839-1950. Lennart Öst, 2009
Swedish
NFR
4809

-Id
4809
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593898

-Id
021035593898
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish