Sundberg, Gustaf (1882 - 1956) [sv]

Sundberg, Gustaf (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Gustaf Sundberg, född 7 juni 1882, död 16 juni 1956, son till Andreas Eliasson Sundberg (A. E. Sundberg). [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:48:48
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/a058d5dc-29f4-4f09-b46a-4819140189b2 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Sundberg, Gustaf
Swedish

First name
Gustaf
Swedish

Last name
Sundberg
Swedish

Alternative name
Gustav Sundberg
Swedish

Description
Gustaf Sundberg, född 7 juni 1882, död 16 juni 1956, son till Andreas Eliasson Sundberg (A. E. Sundberg).
Swedish

Birth
07/06/1882

-Time
07/06/1882
Death
16/06/1956

-Time
16/06/1956
Biography

Gustaf Sundberg, född 7 juni 1882, död 16 juni 1956, son till Andreas Eliasson Sundberg (A. E. Sundberg).

Swedish

Carlotta-SMVK
3244861

-Id
3244861
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037462162
-Id
021037462162
-System
DigitaltMuseum