Angel, Selma (1846 - 1933) [sv]

Angel, Selma (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Selma Angel (1846-1933) var verksam som fotograf i Fredriksvall i Halmstad på 1870-1890-talet. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
30/05/2016 11:40:44
26/09/2020 10:23:20
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/9e579705-2556-4654-be84-ed42c6ea5dd6 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Angel, Selma
Swedish

First name
Selma Elisabet
Swedish

Last name
Angel
Swedish

Other name
Hallberg, Selma Elisabet Namn som gift

-Name
Hallberg, Selma Elisabet
Swedish

-Specified
Namn som gift
Swedish
Description
Selma Angel (1846-1933) var verksam som fotograf i Fredriksvall i Halmstad på 1870-1890-talet.
Swedish

Birth
13/03/1846 Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län

-Time
13/03/1846
-Place reference
Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län
--Place (text)
Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län
Swedish
Death
02/05/1933 Nissabo

-Time
02/05/1933
-Place reference
Nissabo
--Place (text)
Nissabo
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Selma Angel (1846-1933) var verksam som fotograf i Fredriksvall i Halmstad på 1870-1890-talet. Hon övertog ateljén på Norra vägen 7 efter Axel Holst, och byggde senare en ny ateljé vid Fredriksvallsgatan. Hon efterträddes av Otto Björklund på 1890-talet.
Selma Angel belönades med medalj 1873.

Swedish

Related to
Björklund, Otto (1860 - 1928) [sv] Efterträdare till Selma Angels fotoateljé i Halmstad.

-Other actor
-Specification
Efterträdare till Selma Angels fotoateljé i Halmstad.
Swedish
Holst, Axel Rudolf (1833 - 1870) [sv] Företrädare till Selma Angel i fotografiatlején på Norra vägen 7 i Halmstad.

-Other actor
-Specification
Företrädare till Selma Angel i fotografiatlején på Norra vägen 7 i Halmstad.
Swedish
Occupation
Photographer Norra vägen 7, Fredriksvall, Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län
1870- 1890-tal

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Dating comment
1870- 1890-tal
Swedish

-Place reference
Norra vägen 7, Fredriksvall, Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län
--Place (text)
Norra vägen 7, Fredriksvall, Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län
Swedish
Photographer Fredriksvallsgatan, Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Fredriksvallsgatan, Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län
--Place (text)
Fredriksvallsgatan, Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län
Swedish
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Förteckning över svenska fotografer. 1899 och 1911
Swedish

Kungl. bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Sveriges befolkning 1900
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

NFR
5482

-Id
5482
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591548

-Id
021035591548
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johansons fotografregister: Fredriksvall daterade foton från 1874, 1881, 1887, 1895.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish