Wahlström, Baltzar (1888 - ) [sv]

Wahlström, Baltzar (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Baltzar Wahlström, född 18 december 1888, Örebro, rektor. Fil. mag i Uppsala 1912. Rektor, Enskede 1944. Son till Sixten Wahlström och Hulda Hellman. Gift 1923 med Olga Waldemarsson. Far till Bengt Ove Sixten [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
03/02/2018 14:18:13
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/9d3a8c0b-7d44-4ccb-9f7e-14daa7e35242 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Wahlström, Baltzar
Swedish

First name
Sixten Oskar Baltzar
Swedish

Last name
Wahlström
Swedish

Alternative name
Valström
Swedish

Title
rektor

-Title
rektor
Swedish
Description
Baltzar Wahlström, född 18 december 1888, Örebro, rektor. Fil. mag i Uppsala 1912. Rektor, Enskede 1944. Son till Sixten Wahlström och Hulda Hellman. Gift 1923 med Olga Waldemarsson. Far till Bengt Ove Sixten
Swedish

Birth
18/12/1888

-Time
18/12/1888
Biography

Baltzar Wahlström, född 18 december 1888, Örebro, rektor. Fil. mag i Uppsala 1912. Rektor, Enskede 1944. Son till Sixten Wahlström och Hulda Hellman. Gift 1923 med Olga Waldemarsson. Far till Bengt Ove Sixten

Swedish

Residence
Närke, Örebro län

-Place reference
Närke, Örebro län
--Place (text)
Närke, Örebro län
Swedish
Carlotta-SMVK
1116709

-Id
1116709
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037462285
-Id
021037462285
-System
DigitaltMuseum