Skjul för galjonsbilder (382) [sv]

Skjul för galjonsbilder (382) (swedish)

Karlskrona - Byggnader (Statens maritima och transporthistoriska museer) [sv]

Dataset owner
Last changed
22/11/2018 16:09:21
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/98dfc341-2e69-40b3-9277-4931ddc2a1ad | RDF/XML | JSON-LD | GeoJSON
Name
Skjul för galjonsbilder (382)
Swedish

Other name
382 [sv] -

-Name
382
Swedish

-Source
Karlskronavarvets byggnadsregister
Swedish
Time
1958

-Latest time
1958
Located at
Lindholmen (ö (T.ISL)) [sv], ,

-Place
Geodata
56.15304, 15.5814, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.15304
-Longitude (Easting)
15.5814
Is part of
Swedish

Reference
Swahn, Bo & Bergström, Sven-Olof, Örlogsvarvet i Karlskrona, Skrivstugan (Karlskrona, 1994), s. 30.
Swedish

-Text
Riksantikvarieämetet. Bebyggelseregistret, Galjonslunden. Hämtad 2018-11-09.
Swedish