Arosenius, Agnes (1830 - 1870) [sv]

Arosenius, Agnes (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Agnes Arosenius, född Söderberg, verkade som fotograf i Norrköping under tre år på 1860-talet. Hon var den första kvinnliga porträttfotografen med egen verksamhet i Norrköping. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
18/06/2018 15:51:44
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/9858cb8a-0e86-4bb5-99d7-15ae30365bf8 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Arosenius, Agnes
Swedish

First name
Agnes
Swedish

Middle name
Maria
Swedish

Last name
Arosenius
Swedish

Other name
Söderberg [sv] - Flicknamn [sv]

-Name
Söderberg
Swedish

-Specified
Flicknamn
Swedish

-Timespan
11/03/1830 02/05/1851
--Earliest time
11/03/1830
--Latest time
02/05/1851
Description
Agnes Arosenius, född Söderberg, verkade som fotograf i Norrköping under tre år på 1860-talet. Hon var den första kvinnliga porträttfotografen med egen verksamhet i Norrköping.
Swedish

Birth
11/03/1830 , , Gryt, Hedvigs församling, Norrköping, Östergötlands län [sv]

-Time
11/03/1830
-Place reference
, , Gryt, Hedvigs församling, Norrköping, Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Gryt, Hedvigs församling, Norrköping, Östergötlands län
Swedish
Death
05/09/1870 , , Svärdet 5, Hedvigs församling, Norrköping, Östergötlands län [sv]

-Time
05/09/1870
-Place reference
, , Svärdet 5, Hedvigs församling, Norrköping, Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Svärdet 5, Hedvigs församling, Norrköping, Östergötlands län
Swedish
Life role
Photographer 04/04/1863 05/1866

-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Norwegian nynorsk

-Timespan
04/04/1863 05/1866
--Earliest time
04/04/1863
--Latest time
05/1866
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Norrköpings första kvinnliga ateljéfotograf drabbades i unga år av magcancer och avled 1870, blott 40 år gammal.

Swedish

Occupation
Photographer 04/04/1863 31/05/1866 , , Kv. Svärdet, Hospitalsgatan 17, Norrköping, Östergötlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Norwegian nynorsk

-Timespan
04/04/1863 31/05/1866

--Earliest time
04/04/1863
--Latest time
31/05/1866
-Place reference
, , Kv. Svärdet, Hospitalsgatan 17, Norrköping, Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Kv. Svärdet, Hospitalsgatan 17, Norrköping, Östergötlands län
Swedish
Reference
Kungliga bibliotekets rapport nr 19
Swedish

Norrköpings Tidningar 1863-04-04, 1864-11-26, 1865-06-15, 1866-05-31
Swedish

NFR
6765

-Id
6765
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591567

-Id
021035591567
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish