Bergström, Knut Thorwald (1877 - 1948) [sv]

Bergström, Knut Thorwald (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
27/10/2015 09:57:39
06/08/2022 01:59:25
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/96b51f7c-2e6a-4429-9b24-3389c3bcea96 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bergström, Knut Thorwald
Swedish

First name
Knut Thorwald
Swedish

Last name
Bergström
Swedish

Alternative name
Torvald
Swedish

Birth
04/08/1877 , , Södertälje kommun, Stockholms län [sv]

-Time
04/08/1877
-Place reference
, , Södertälje kommun, Stockholms län [sv]
--Place (text)
Södertälje kommun, Stockholms län
Swedish
Death
03/01/1948

-Time
03/01/1948
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

Innehavare av Firma Th. Bergström etablerad i maj 1906.

Swedish

-Other actor
Occupation
Photographer , , Stockholms län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Stockholms län [sv]
--Place (text)
Stockholms län
Swedish
Photographer , , Gröndal, Stockholms kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Gröndal, Stockholms kommun [sv]
--Place (text)
Gröndal, Stockholms kommun
Swedish
Photographer , , Skjutsaregatan 21, Kapellgatan 16, Nyköpings kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Skjutsaregatan 21, Kapellgatan 16, Nyköpings kommun [sv]
--Place (text)
Skjutsaregatan 21, Kapellgatan 16, Nyköpings kommun
Swedish
Photographer , , Östergötlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Östergötlands län
Swedish
Photographer , , Västmanlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Västmanlands län [sv]
--Place (text)
Västmanlands län
Swedish
Photographer , , Köpings kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Köpings kommun [sv]
--Place (text)
Köpings kommun
Swedish
Residence
, , Stockholms län [sv]

-Place reference
, , Stockholms län [sv]
--Place (text)
Stockholms län
Swedish
, , Stora Gröndal, Granvägen 19, Brännkyrka församling [sv] 1913 1917

-Place reference
, , Stora Gröndal, Granvägen 19, Brännkyrka församling [sv]

--Place (text)
Stora Gröndal, Granvägen 19, Brännkyrka församling
Swedish
-Timespan
1913 1917
--Earliest time
1913
--Latest time
1917
, , Lindgatan 2, Gröndal, Liljeholmen, Stockholms kommun [sv] 1914
ca 1914 -

-Place reference
, , Lindgatan 2, Gröndal, Liljeholmen, Stockholms kommun [sv]

--Place (text)
Lindgatan 2, Gröndal, Liljeholmen, Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1914

--Earliest time
1914
-Dating comment
ca 1914 -
Swedish
, , Lindgatan 2, Brännkyrka församling [sv] 1917 1918

-Place reference
, , Lindgatan 2, Brännkyrka församling [sv]

--Place (text)
Lindgatan 2, Brännkyrka församling
Swedish
-Timespan
1917 1918
--Earliest time
1917
--Latest time
1918
Reference
Rotemansarkivet, ÖÄ, Stockholms stadsarkiv. (SSM), SSA. (Huvudkälla)
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911. (Publikation)
Swedish
-Text
Hammar, Stefan. - Det förgångnas spegel : Nyköpings ateljé- och porträttfotografer, 1840-1960 / Stefan Hammar. - 1998. - ISBN: 91-87794-20-9
Swedish
NFR
4750

-Id
4750
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591711

-Id
021035591711
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: Stockholm utan angiven adress daterat foto från 1908, Köping (Westmans Eftr.) daterat foto från 1921.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish