Hallgren, Berta (1876 - 1960) [sv]

Hallgren, Berta (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/01/2015 20:54:28
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/93e319bc-008b-43a4-90f0-68998c97766e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Hallgren, Berta
Swedish

First name
Berta
Swedish

Last name
Hallgren
Swedish

Alternative name
Eriksson, Berta
Swedish

Birth
29/12/1876 , , Västerviks kommun, Kalmar län [sv]

-Time
29/12/1876
-Place reference
, , Västerviks kommun, Kalmar län [sv]
--Place (text)
Västerviks kommun, Kalmar län
Swedish
Death
06/10/1960

-Time
06/10/1960
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Innehavare av Firma Berta Hallgren etablerad den 1 juni 1910.

Swedish

Occupation
Photographer , , Dalarnas län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Dalarnas län [sv]
--Place (text)
Dalarnas län
Swedish
Photographer , , Leksands kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Leksands kommun [sv]
--Place (text)
Leksands kommun
Swedish
Photographer , , Mora kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Mora kommun [sv]
--Place (text)
Mora kommun
Swedish
Reference
Tryckt litteratur, Bernhard Johansons register, SDB4 (Huvudkälla)
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. (Publikation)
Swedish
NFR
4551

-Id
4551
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035592496

-Id
021035592496
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: I Porträttfynd finns fotografier från Mora och Leksand från perioden 1914-1915 identifierade.Fotografen finns representerad i Kungl. bibliotekets porträttfotografregister.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish