Lamm, Wilhelm (1865 - 1929) [sv]

Lamm, Wilhelm (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Wilhelm Lamm (1865-1929) var verksam i Stockholm och hovfotograf. Bevarade fotografier finns från ateljén på Sturegatan 6. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
03/08/2020 07:14:32
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/927593ef-2bf0-4cd6-bf0b-0b546cedfe10 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Lamm, Wilhelm
Swedish

First name
Wilhelm
Swedish

Last name
Lamm
Swedish

Alternative name
Lamm, Vilhelm
Swedish

Description
Wilhelm Lamm (1865-1929) var verksam i Stockholm och hovfotograf. Bevarade fotografier finns från ateljén på Sturegatan 6.
Swedish

Birth
06/07/1865 , Mosaiska församlingen [sv], Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]

-Time
06/07/1865
-Place reference
, Mosaiska församlingen [sv], Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län [sv]
--Specified
Mosaiska församlingen
Swedish

--Place (text)
Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Death
29/01/1929 Engelbrekts församling (Församling) [sv], , Brahegatan 31, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland [sv]

-Time
29/01/1929
-Place reference
Engelbrekts församling (Församling) [sv], , Brahegatan 31, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland [sv]
--Place (text)
Brahegatan 31, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Wilhelm Lamm (1865-1929) var verksam i Stockholm och hovfotograf.
Bevarade fotografier finns från ateljén på Sturegatan 6.

Swedish

Occupation
Photographer , , Sturegatan 6, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Sturegatan 6, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland [sv]
--Place (text)
Sturegatan 6, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
Swedish
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

NFR
7399

-Id
7399
-System
NFR
DigitaltMuseum
021038728265

-Id
021038728265
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish