Wilse, Martha (1875 - 1969) [no]

Wilse, Martha (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk medfølgende ektefelle i Belgisk Kongo. [no]
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
25/10/2020 09:33:15
23/10/2021 10:23:10
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/9136ce71-7e8e-47f5-ab2f-e6cbf0e1ecf9 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Wilse, Martha
Norwegian bokmål

First name
Martha
Norwegian bokmål

Last name
Wilse
Norwegian bokmål

Other name
Nickelsen, Martha [no] - pikenavn [no]

-Name
Nickelsen, Martha
Norwegian bokmål

-Specified
pikenavn
Norwegian bokmål
Title
Medfølgende ektefelle

-Title
Medfølgende ektefelle
Norwegian bokmål
Description
Norsk medfølgende ektefelle i Belgisk Kongo.
Norwegian bokmål

Birth
13/06/1875

-Time
13/06/1875
Death
11/1969

-Time
11/1969
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk medfølgende ektefelle i Belgisk Kongo. Martha Wilse (f. Nickelsen) ble gift i 1912 og var med ektefellen Jacob Nicolai Wilse under hans siste posteringe i Kongo. Tjenestested for årene 1912-1916 er foreløpig ukjent. I følge etterkommere skal fru Wilse ha mistet et barn i Kongo, muligens tidlig i svangerskapet. Hun fikk ikke barn senere.

Norwegian bokmål

Parent Of
Norwegian bokmål

-Other actor
-Specification
medlem
Norwegian bokmål
-Other actor
-Specification
svoger
Norwegian bokmål
Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Belgisk Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Belgisk Kongo [no],
-Spouse
-Organization
Reference
Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus.
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Wæhle, Espen. 2020. «De første norske leiesoldatene i Kongo». I Maskespillet i Kongo. Hvordan løslatelse av to norske leiesoldater ble et nasjonal anliggende, redigert av Marta Tveit, 14–49. Oslo: Frekk forlag.
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Om brylluppet i Digitalarkivet
Norwegian bokmål
-Text
Oppføring i Digitalarkivet 1910
Norwegian bokmål
-Text
Oppføring i Digitalarkivet 1934 (under Hafrsfjordgata 37)
Norwegian bokmål
-Text
Adressebok for Oslo 1965-1966: WIlse, Martha fru
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038366888
-Id
021038366888
-System
DigitaltMuseum