Engström, Tekla (1872 - 1912) [sv]

Engström, Tekla (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
23/02/2015 10:52:27
10/04/2021 06:18:01
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/90bc0a07-37b4-435e-b462-f0063041f561 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Engström, Tekla
Swedish

First name
Tekla
Swedish

Last name
Engström
Swedish

Alternative name
Engström, Tekla Dorotea
Swedish

Birth
07/04/1872 , , Sankt Petri, Malmö stad, Malmöhus län [sv]

-Time
07/04/1872
-Place reference
, , Sankt Petri, Malmö stad, Malmöhus län [sv]
--Place (text)
Sankt Petri, Malmö stad, Malmöhus län
Swedish
Death
07/01/1912

-Time
07/01/1912
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Tekla Engström flyttade till Linköping i oktober 1898 från Örebro, där hon sedan 1895 varit kompanjon till Ebba Sundevall i Sundevalls fotoateljé. Hon flyttar in i Linköping med titeln 'fröken', och det är oklart om hon försörjde sig som fotograf tills hon inom staden flyttade till Stora torget 5 och där etablerar fotorörelse år 1905. På den adressen kom hon att driva sin firma till sin hastiga bortgång i lunginflammation 1912.

Enligt Svenska fotografers förteckning från 1899 och 1911, etablerade sig Tekla Engström som fotograf år 1898 i Linköping, där hon var ägare till Firma Tekla Engström. Tekla Engströms ateljé kom att övertas av Regina Andersson.

Swedish

-Other actor
Occupation
Photographer , , Malmö kommun, Skåne län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Malmö kommun, Skåne län [sv]
--Place (text)
Malmö kommun, Skåne län
Swedish
Photographer 1895 1898 , , Centralhotellet, Storgatan 3, Örebro stad, Örebro län [sv]
cirka 1898

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1895 1898

--Earliest time
1895
--Latest time
1898
-Dating comment
cirka 1898
Swedish

-Place reference
, , Centralhotellet, Storgatan 3, Örebro stad, Örebro län [sv]
--Place (text)
Centralhotellet, Storgatan 3, Örebro stad, Örebro län
Swedish
Photographer 1898 , , Linköpings kommun, Östergötlands län [sv]
ca 1898 -

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1898

--Earliest time
1898
-Dating comment
ca 1898 -
Swedish

-Place reference
, , Linköpings kommun, Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Linköpings kommun, Östergötlands län
Swedish
Residence
, , Örebro kommun, Örebro län [sv] 1895

-Place reference
, , Örebro kommun, Örebro län [sv]

--Place (text)
Örebro kommun, Örebro län
Swedish
-Timespan
1895
--Earliest time
1895
, , Linköpings kommun, Östergötlands län [sv] 1898

-Place reference
, , Linköpings kommun, Östergötlands län [sv]

--Place (text)
Linköpings kommun, Östergötlands län
Swedish
-Timespan
1898
--Earliest time
1898
Has works/objects at
Enskilda arkiv (1898 - 1912)
Museets samling av Engströms fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
http://www.ostergotlandsmuseum.se

-Organization/collection
-Set
Enskilda arkiv (1898 - 1912)
Museets samling av Engströms fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
http://www.ostergotlandsmuseum.se
--Description
Enskilda arkiv (1898 - 1912)
Museets samling av Engströms fotografier utgörs främst av enskilda positiv som är knutna till enskilda arkiv. Av det skälet är samlingen inte sammanhållen, varför den totala numerären är oklar. Av samma skäl har fotografierna inte heller erhållit något bestämt bestånds-id eller namn.
Swedish

Reference
Förteckning över svenska fotografer. 1899 och 1911
Swedish

Kungl. bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Kyrkoarkiv över Linköpings stad
Swedish

Svenska Fotografen, nr. 13 januari, 1912
Swedish

Sveriges befolkning 1900
Swedish

Östgöta Correspondenten
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer.
Swedish
NFR
4855

-Id
4855
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035592160

-Id
021035592160
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons fotografregister: I Porträttfynd finns fotografier från Linköping från perioden 1906-1909 identifierade.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish