ILJA III (1948) [sv]

ILJA III (swedish)

Fartyg (Statens maritima och transporthistoriska museer) [sv]

Dataset owner
Contact information
registrator@smtm.se [sv]
dataskyddsombud@smtm.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page
Last changed
08/06/2016 14:53:13
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/8ff1a2c9-b15c-4f2a-afc1-3ca8c916a243 | RDF/XML | JSON-LD
Name
ILJA III
Swedish

Other name
HILDUR [sv] -

-Name
HILDUR
Swedish
KLUCKEN [sv] -

-Name
KLUCKEN
Swedish
Technical description
Material & mått: Ek, mahogny
Rigg: Yahl med stormast och mesanmast
Motor: Volvo Penta MD19, 67 hk från 1967
Swedish

Type of vessel
Other vessel type

Norwegian bokmål

Swedish

History

Ilja III har en intressant bakgrundshistoria där Hjalmar Johansson i Långedrag stod för både konstruktion och byggnadsvarv. Uppdraget var att ta fram en båtmodell till livräddningssällskapet och Ilja III är en av de 10 båtar som varvet byggde av denna modell. Vid K-märkningen konstaterades att Ilja III är en karaktäristisk motorseglare där både utseende och detaljer fortfarande är sig lika sedan bygget på 1940-talet.

Ilja III K-märktes av Statens maritima museer 2016.

Swedish

Measurement
Längd över allt [sv]: 9 meter (m)

-Value
9
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

common.*

Norwegian nynorsk
Bredde: 3 meter (m)

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

common.*

Norwegian nynorsk

-Value
3
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

common.*

Norwegian nynorsk
-Constructed by
Built
1947 1948

-Timespan
1947 1948
--Earliest time
1947
--Latest time
1948
Launched
1948 Långedrag (Stadsdel) [sv], , Långedrags båtvarv (Varv) [sv]

-Time
1948
-Place reference
Långedrag (Stadsdel) [sv], ,

--Place
-Shipyard
Heritage designation
26/05/2016 K-märkt av Statens maritima museer

-Timespan
26/05/2016

--Earliest time
26/05/2016
-Designation
K-märkt av Statens maritima museer
Swedish
DigitaltMuseum
021176498281
-Id
021176498281
-System
DigitaltMuseum