Gomboev, Nikolai (1837 - 1906) [sv]

Gomboev, Nikolai (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Nikolai Ivanovich Gomboev, (Naidan Gomboev innan han döptes), född 1837, irkutskprovinsen (sydöstra Sibirien, Ryssland), död 1906. Nikolai Ivanovich, rysk statsman och diplomat. [sv]
Life role
Dataset owner
Last changed
01/08/2022 08:08:02
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/8f42406b-bc64-4357-a62f-b889daec76ff | RDF/XML | JSON-LD
Name
Gomboev, Nikolai
Swedish

First name
Nikolai
Swedish

Last name
Gomboev
Swedish

Alternative name
Gomboeff, Nikolay
Swedish

Gomboev, Naidan
Swedish

Gomboiev, Nikolai
Swedish

Gombojeff, Nikolaj
Swedish

Description
Nikolai Ivanovich Gomboev, (Naidan Gomboev innan han döptes), född 1837, irkutskprovinsen (sydöstra Sibirien, Ryssland), död 1906. Nikolai Ivanovich, rysk statsman och diplomat.
Swedish

Birth
1837

-Time
1837
Death
1906

-Time
1906
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

Nikolai Ivanovich Gomboev, (Naidan Gomboev innan han döptes), född 1837, irkutskprovinsen (sydöstra Sibirien, Ryssland), död 1906. Nikolai Ivanovich, rysk statsman och diplomat. Han var tjänsteman för den diplomatiska beskickningen i Kina och en av de som byggde upp post- och telegraftjänsten vid den ryska ambassaden i Peking. Han deltog i forskningsresor och expeditioner i östasien, framför allt 1864-1866, bland annat i Amurregionen, Mongoliet, Manchuriet, Korea och Kina. Han samlade antikviteter och hans specialområde var buddhistiska föremål. Han var gift med dottern till Nikolay Bestuzhev (1791-1855).
Från 1872 var han verksam i Peking fram till ca 1900.
Hans samling av buddhistiska föremål uppgick till 600 objekt. De flesta förstördes under oroligheter i Peking men en del av dem lyckades Sven Hedin förvärva.

Swedish

Carlotta-SMVK
1016685

-Id
1016685
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
0210311525014
-Id
0210311525014
-System
DigitaltMuseum