Olson, Anders (1840 - 1898) [sv]

Other languages: Olson, Anders (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Anders Olson (1840-1898) var Östersunds förste yrkesfotograf, verksam på 1870-talet.
Han lär först ha varit verksam som fotograf i Arbrå fram till mitten
av 1860-talet innan han 1867 anställdes av Johan F. Lindberg i Östersund och sedan tog över dennes ateljé. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/05/2022 15:05:18
02/03/2024 01:20:16
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/8b6e9ae1-3f50-4377-9678-ab1ea8bb53d0 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Olson, Anders
Swedish

First name
Anders
Swedish

Last name
Olsson
Swedish

Alternative name
Olsson, Anders
Swedish

Description
Anders Olson (1840-1898) var Östersunds förste yrkesfotograf, verksam på 1870-talet.
Han lär först ha varit verksam som fotograf i Arbrå fram till mitten
av 1860-talet innan han 1867 anställdes av Johan F. Lindberg i Östersund och sedan tog över dennes ateljé.
Swedish

Birth
23/06/1840 , , Arbrå församling, Bollnäs kommun, Gävleborgs län [sv],

-Time
23/06/1840
-Place reference
, , Arbrå församling, Bollnäs kommun, Gävleborgs län [sv],
--Place (text)
Arbrå församling, Bollnäs kommun, Gävleborgs län
Swedish
Death
01/03/1898 , , Nygatan 11, Östersund, Östersunds kommun, Jämtlands län [sv],

-Time
01/03/1898
-Place reference
, , Nygatan 11, Östersund, Östersunds kommun, Jämtlands län [sv],
--Place (text)
Nygatan 11, Östersund, Östersunds kommun, Jämtlands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Biography

Anders Olson (1840-1898) var Östersunds förste yrkesfotograf, verksam på 1870-talet.
Han lär först ha varit verksam som fotograf i Arbrå fram till mitten
av 1860-talet innan han 1867 anställdes av Johan F. Lindberg i Östersund och sedan tog över dennes ateljé.
Han efterträddes av fotografen Oscar Olsson.

Mängder av negativ och plåtar förvaras i Rådhusets källare. (?)

Swedish

Related agent
Olsson, Oscar (1858 - 1939) [no] Oscar Olsson var från ca 1883 biträde hos Anders Olson i Östersund, och efterträdde denne ca 1885.

-Other actor
-Specification
Oscar Olsson var från ca 1883 biträde hos Anders Olson i Östersund, och efterträdde denne ca 1885.
Swedish
Occupation
Photographer , , Storgatan 15, Storgatan 86 b, Östersund, Östersunds kommun, Jämtlands län [sv],

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Storgatan 15, Storgatan 86 b, Östersund, Östersunds kommun, Jämtlands län [sv],
--Place (text)
Storgatan 15, Storgatan 86 b, Östersund, Östersunds kommun, Jämtlands län
Swedish
Photographer 1860? 1865? , , Arbrå församling, Bollnäs kommun, Gävleborgs län [sv],

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk

-Timespan
1860? 1865?

--Earliest time
1860?
--Latest time
1865?
-Place reference
, , Arbrå församling, Bollnäs kommun, Gävleborgs län [sv],
--Place (text)
Arbrå församling, Bollnäs kommun, Gävleborgs län
Swedish
Residence
 

, , Gård n:o 268, Östersunds kommun, Jämtlands län [sv],

-Place reference
, , Gård n:o 268, Östersunds kommun, Jämtlands län [sv],
--Place (text)
Gård n:o 268, Östersunds kommun, Jämtlands län
Swedish
Same as (internal)
Norwegian bokmål

Reference
Förteckning över Sveriges fotografer. 1899 och 1911
Swedish

Sveriges befolkning 1890
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

NFR
5823

-Id
5823
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593326

-Id
021035593326
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish